Θέμα: gavros reef !!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #46  
Παλιά 20-04-05, 13:50
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Θοδωρη, οπως γνωριζεις εχω αφρικανες εδω και χρονια ενω καπως λιγοτερο ασχολουμε με το θαλλασινο. Οποτε εχω δοκιμασει αρκετους τροπους, αλλα και τον δικο σου τροπο που τα εχεις, ειχα αρκετα προβληματα οπως τσακωμους και διαφορα αλλα χαζα τα οποια μολις αλλαζα το set-up και εβαζα τις πετρες στο μηκος, ολα λυνοντουσαν με χαρακτηριστικη ευκολια. Ειδικα εαν εχεις "τσαμπουκαδες" μεσα.

Ετσι οπως τα εχεις εχουν ποιο πολυ ελευθερο χωρο αλλα ο κυριαρχος ειναι ποιο ευκολο να τα κηνηγησει καθοτι εχει αμεσο οπτικο πεδιο. Δεν εχεις και το τεραστιο ενυδρειο. Ενα μετρο μηκως ειναι οποτε εχω καποια βαση σε αυτα που λεω.Επισης μεσα στον σχηματισμο που εχεις δεν ξερω εαν εχεις κυκλοφορια σωστη και δεν θα μαζευει βρωμα. Ετσι θα αρχισεις να εχεις στην αμμο σιγα σιγα προβληματα αλγης. Πιστεψε με δεν ειναι καθολου δυσκολο!

Το ιδιο στησιμο με εσενα ειχα οταν πρωτοξεκινησα το θαλλασινο και ειχα σε βαθος χρονου απωλειες, στην πορεια πειραματιστηκα και οταν καταλαβα το "σωστο" στησιμο ολα αρχισαν να πηγαινουν προς το καλυτερο. Ειπα την γνωμη μου και ειμαι σιγουρος οτι θα παει καλυτερα το ενυδρειο σου οταν το αλλαξεις λιγο. Μιλαω εκ πειρας.

Πως πανε τα ψαρακια σου? Δεν μας εχεις αναφερθει τελευταια. Ο μανδαρινος που ειχες παρει? Στην φωτο νομιζω οτι βλεπω και νεους κατοικους!! :P
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01411 seconds with 11 queries