Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 11-03-17, 13:51
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Ναι αυτο που λες με τα ζευγαρια οντως αν εβγαινε κι αλλο ισως να χρειαζοταν μεγαλυτερο ενυδρειο μετα...Το εχω ζησει κι εγω ακριβως το ιδιο με το δικο σου (8 ψαρια-2 ζευγαρια) και σε μικροτερο ενυδρειο 1,20μ. και το καθε ζευγαρι επιανε απο μια μερια.Τωρα με τον καιρο που εχει εξω θα ειχαν τρελαθει να γεννανε!!
Παντως γενικα οσο πιο πολλα ειναι κι αυτα τοσο περισσοτερο μοιραζεται κι η επιθετικοτητα των αρσενικων προς τα θηλυκα αλλα και των θηλυκων μεταξυ τους...
Αρσενικα ισως δεν θα εβαζα κι αλλα. Μαλλον θηλυκα.
Εχω διαβασει καπου παντως οτι οσο μεγαλυτερη ειναι η ομαδα τους, τοσο καλυτερη συμπεριφορα βλεπεις συνολικα...
Η αλλαγη παντως και 100% να γινει δεν βλαπτει τα βακτηρια του φιλτρου. Υπο 3 προϋποθεσεις παντα:
1)Το νερο δεν εχει χλωριο (γελοιο οκ το ξερουμε)
2)To νερο ειναι σε θερμοκρασια παρομοια με του ενυδρειου (γενικα καλο ειναι ολες οι παραμετροι να ειναι ομοιες αλλα αυτο απο τη στιγμη που δεν κανεις καποια επεξεργασια το θεωρω δεδομενο)
3)Τα υλικα του φιλτρου δεν μενουν εκτος νερου και εκτεθιμενα σε χαμηλοτερη θερμοκρασια απ'του ενυδρειου για πολλη ωρα.
Η πλατη ειναι η juwel ε;Αυτο ελεγα κι εγω. Ωραια, μονο η γραμμη στη μεση με χαλαει λιγο στην ενωση.Μου χαλαει την ψευαισθηση της φυσικοτητας.Αν ειναι απορροφητικο το υλικο της δεν θα καθαριζει ευκολα.
Για δοκιμασε κανενα ramshorn snail που τρωνε αλγες...αν σ'αρεσουν...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01381 seconds with 11 queries