Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 18-06-17, 20:26
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Exclamation Υψηλά νιτρικά σε τυχαία μέτρηση

Είπα σήμερα πριν την καθιερωμένη εβδομαδιαία αλλαγή (100 λίτρα 75% όσμωση ) να κανω μια μέτρηση . Το αποτέλεσμα 50 όπως το βλέπω νιτρικά που δεν είχα ποτέ.


Ενυδρειο 300 λίτρα καθαρά με διαστάσεις 120x60x54 ,φωτισμός 75 watt led με εύκολα φυτά σχετικά αργής ανάπτυξης .

Μέτρησα με υγρά τεστ salifert και η αμμωνία ήταν 0 όπως και τα νιτρώδη . Ενώ τα νιτρικά στην βρύση ήταν περίπου 10 και στην όσμωση κάτω απο 5 .

Φίλτρα ένα eheim Ecco pro 300 και ένα professional 4+ 600 .
Επιπλέον εχω το σκιμερακι της eheim και ένα κύκλοφορητη της hydor 1600 για ένα νεκρό σημείο που δεν έφευγε με τίποτα .

2 αιτίες μπορώ να φανταστώ , είτε τα πολλά ψάρια είτε τα βρώμικα φίλτρα που αφού δε κόβουν σε ΡΟΗ με τίποτα εχω να τα καθαρίσω 2 μήνες .

Τα ψάρια είναι μικρά και ποτέ δε φαντάστηκα ότι είναι πολλά.
Είναι τα παρακάτω :

2 ραμιρεζι,15 leukomelas ,15 sterbai, 20 Cardinal tetra, 15 bentosi tetra ( γαϊδούρια ), 2 ανγκιστρους ζευγάρι ,15 Helena περίπου .

Επιπλέον ταΐζω και πολύ αλλά δε μένει κάτι κάτω για πολύ ώρα και όλες είναι ποιοτικές τροφές είτε κατεψυγμενες είτε grindal είτε ξηρές Northfin-dennerle.

Που λέτε είναι το πρόβλημα ; Προς το παρόν έκανα μια αλλαγή και αύριο λέω να κανω ακόμη μια εαν προλάβω λόγω δουλειάς .

Ξέρω δεν είναι επείγον αλλά θέλω να γυρίσω στα 10 που είχα παλιά και να μείνω σε αυτά .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01517 seconds with 11 queries