Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #58  
Παλιά 24-11-15, 22:36
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalakis Εμφάνιση μηνυμάτων
από τα λεγόμενά σας δείχνετε ότι έχετε προηγούμενα. καλό είναι να τα λύσετε.......
Ούτε καν...!! Γιατί ρε παιδιά να έχω προηγούμενα?? Σόρρυ αν έγραψα με λίγο περισσότερο πάθος το ποστ μου... Τι άλλο να πω???

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παγικοφτη θύμισε το όνομασου. Ενυδρεία στρώνουν και σε λιγότερες από 8 μέρες, είτε με μπόλι σε γλυκού είτε με ζωντανό βράχο και θαλασσινό νερό σε ριφ..........για να επισήμανω στον φδιλο Λεονάρδο ,ότι αφού γέμισε θάλασσα έβαλε αρκετά νιτροποιητικα βακτήρια, ώστε να μην χρειάζεται να ξοδέψει λεφτά σε εμπορικό σκεύασμα, απλά να οπλισθεί με υπομονή, και τάιζοντάς ελαφρά ,βάζοντας καμία γαριδουλα κτλ να συνέχισει να αυξάνει τον αριθμό των βακτηριδίων!
Γιάννης Παππάς!! Το ανέφερα παραπάνω νομίζω, ζωντανό βράχο και άμμο (άμμο, αν στήνουμε κανά μεσογειακό τουλάχιστον...)
Συμφωνώ, δεν είπα πουθενά να αγοράσει βακτήρια!! Ούτε κι εγώ έχω αγοράσει ποτέ για στρώσιμο... απλά την γαριδούλα θα πρότεινα μετά τον μήνα... Boost δεν ξέρω αν κάνουν, μπορέι και να κάνουν, απλά πιστεύω δεν υπάρχει λόγος βιασύνης (η μουρμούρα της γυναίκας είναι σίγουρα πάντως ) και μου φαίνεται περίεργο να τα φυλάνε ενεργά σε ένα σφραγισμένο μπουκαλάκι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα φιλέ μου αλλα και εσυ Σακη για πες μου όμως αν είσαι υπέρ της χρήσης έστω ετερότροφικων βακτηριων σε ρουτίνα σε στρωμμένο ενυδρείο που δεν εφαρμόζει προβιοτικες μεθόδους! Εγω νομίζω οτινδεν χρειάζεται και είναι πέταμα χρημάτων, γιατί για μια δεδομενη ποσότητα άνθρακα που υπάρχει σε στρωμμένο ενυδρειο, αντιστοιχεί συγκεκριμένους πληθυσμός βακτηρίων, που αν προσθέσουμε και αλλά, χωρίς να αυξήσουμε τονφαι τους=πηγή άνθρακα, απλαμθανσου ψοφησουν! Ακόμη καιμστιςμπροβιοτικες μεθοδους θεωρώ οεριτη την προσθήκη βακτηρίων σε μορφή ρουτίνας, γιατί απλά αυξάνοντας τον άνθρακα, σταδιακα,θα αυξηθεί πολύ γρήγορα και πληθυσμός των ετερότροφων βακτηρίων που υπάρχουν ήδη στο ενυδρειο! Μπορώ να αποδεχτω την προσθήκη βακτηρίων 2-3 φορές τον χρόνο, απλά για ανανεωση των πληθυσμών και να μην επικρατήσει ένα είδος μοινο, και αυτό με ενδοιασμό, αν είναι χρήσιμο!
Και σε αυτό συμφωνώ απόλυτα!! (βλέπετε δεν έχω καμία εμπάθεια, συμφωνώ απόλυτα ) Το ίδιο έκανα κι εγώ, και με την βότκα και με την ζάχαρη... Σιγά σιγά αύξανα την δόση, ώστε να ανταποκρίνεται στην αύξηση των συγκεκριμένων βακτηρίων το σύστημα... Δεν είχα ποτέ έτσι ούτε bloom, ούτε κυάνο, ούτε άσπρα πραγματάκια σαν σκουληκάκια που έχουν παρατηρηθεί κλπ... Εννοείται ότι έκανα υπερδοσολογία 2 φορές για να δοκιμάσω τα αποτελέσματα και το ενυδρείο γαλάτισε αρκετά για 2 μέρες, χωρίς να παρατηρήσω κυάνο ή κάτι άλλο αρνητικό!! Ο αστερίας μου την άκουσε λίγο, πιθανώς από κάποια σχετική μείωση οξυγόνωσης?? Δεν ξέρω...
Σε πείραμα με εβδομαδιαία μόνο προσθήκη πηγής άνθρακα, χρησιμοποίησα MB7 για 2 μήνες και τους επόμενους 2 όχι... Είδα κάποια ελάχιστη διαφορά στο ότι θόλωνε ελαφρά το νερό για 2 μέρες μετά την προσθήκη άνθρακα χωρίς ΜΒ7, αλλά δεν ήταν τόσο εμφανής ώστε να πω ότι σκεύασμα έκανε δουλειά!! Απλά την εμπειρία μου παραθέτω, υπάρχουν άτομα που χρησιμοποιούν τις μεθόδους αυτές χρόνια και το κατέχουν... Πιστεύω και η προσθήκη 2-3 φορές τον χρόνο, λαμβάνοντας υπ' όψην τον ελάχιστο χρόνο ζωής τους, δεν θα είχε κάποιο νόημα...
Μπορώ να καταλάβω σε εβδομαδιαίες προσθήκες άνθρακα, να θέλεις να δώσεις και ζωντανά βακτήρια για να καταναλώσουν την περίσσεια άνθρακα, αλλά σε καθημερινή δόση, όχι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σάκη έχεις δίκιο για τα σπέσιαλ Μπλεντ, τώρα είδα το σιτε τους, το πρωί είχα άλλο εμπορικό σκεύασμα στο μυαλό μου. Γιατί όμως προτείνει να ξοδευτει στον φίλο και όχι να κάνει λίγο ακόμη υπομονή; Ήδη πρόσθεσε με το θαλασσινό νεράκι νιτροποιητικα βακτήρια.
Συμφωνώ πάλι (θα γίνουμε κολλητοί στο τέλος )

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonardos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρ ολα αυτα τα απονιτροποιητικα βακτιρια εχουν σαν δουλεια την οξειδωση της αμωνιας σε νιτροδι ιοντα και αυτα με τη σειρα τους σε νιτρικα ιοντα. Αυτα ειναι τα Nitrosomonas sp. και τα Nitrobacter sp. Οσ γνοστον μια αποικια ακμαζει οσο τα φαγητο ειναι επαρκες (υπερ επαρκεσ θα ελεγα), παρικμαζει με την μειωση του και σταθεροποιοιτε με την σταθεροποιηση του. Αυτο ακριβος ειναι που περιμενουμε να γινει σε ενα νεο ενυδρειο, η δημιουργεια μιας υπερ αποικειας και η σταδιακη μειωση του πληθησμου της μεχρι να σταθεροποιοιθουν οι παραμετροι μας, κατι το οποιο θα αλλαζει (ασημαντα ομος) καθε φωρα που θα αλλαζει κατι μεσα στο ενυδρειο. Αν ας πουμε κουνισουμε ενα βραχο τοτε καποια βακτιρια εδεχομενος να πεθανουν αυτα κατα την αποσυνθεση θα παραξουν αμωνια.... το ιδιο αν προσθεσουμε καποιο ψαρι... ολα αυτα λογικα ειναι.
Τωρα το ποσο γρηγορα γυνεται αυτη η διαδικασια... η βιβλιογραφια λεει 2 μηνες max
Η ερωτιση ηταν αν μπορει μα μπουσταριστει, αλλα μαλων ειναι καλητερα να την ξεχασουμε
Σωστά τα λες, αν βοηθούν τα σκευάσματα 100% δεν το γνωρίζω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ζωντανεμα του βραχου πέραν των νιτροποιητικων βακτηρίων , περιλαμβάνει και πολλούς άλλους μικροοργανισμούς, όσο πιο πολύ καιρός περάσει, τόσο πιο πολύ ζωντανεύει! Δες παραπάνω τα λινκ που σου έβαλα για το περιφυτο
Λεονάρδο πέραν του στρωσιματος και της αμμωνιας, στο θαλασσινό, ειδικά όταν ξεκινάμε με νεκρό βράχο, το στοκαρισμα ,πρέπει να γίνει με πολύ Άργους ρυθμούς ,για να μην αντιμετωπίσει προβλήματα, με άλγες, κυανοβακτήρια κτλ. Πολύ υπομονή!
Συμφωνώ επίσης... Απλά πιστεύω ζωντάνεμα λέμε την εποίκηση και ωρίμανση ότι περιγράφουν τα links αυτά σε γενικές γραμμές....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλαρά παιδιά , θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα με τον Γρήγορη και στα περισσότερα με τον Σάκη , μην ξεχνάτε μόνο ένα πράγμα σε αυτό που κάνουμε υπάρχουν πολλοί δρόμοι να φτάσει κανείς στο επιθυμητό αποτέλεσμα και αν και οι βασικές αρχές ειναι ίδιες καθε σύστημα ειναξ ξεχωριστό και κατι που δουλεύει σε εμένα δεν δουλεύει απαραίτητα και στον άλλο .
Σε αυτό δεν θα μπορούσα να μην συμφωνήσω περισσότερο απ' όλα...

Τέλος ξαναλέω ότι δεν έχω εμπάθεια με κανέναν άνθρωπο στη ζωή μου, πραγματικά, πόσο μάλλον εδώ στο φόρουμ......
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα εκτός θέματος θα διαγράφονται.
Κρατήστε τη ψυχραιμία σας γιατί εγώ την χάνω
Don't do it
Έχεις δίκιο έπρεπε να γραφτούν σε κάποιο άλλο ποστ τα εκτός θέματος... Νομίζω οτι ο φίλος μας μπορέι να συνεχίσει να μας ενημερώνει μετά τις λίγο off topic παρεμβάσεις μας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 24-11-15 στις 22:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02980 seconds with 11 queries