Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 24-11-15, 02:29
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Φίλε μου πρώτα απ' όλα γνωρίζω πολύ καλά τα είδη των βακτηρίων και τι δουλειά κάνει το καθένα και δεύτερον τα μπουκαλάκια που περιέχουν βακτήρια γράφουν πάνω τι βακτήρια περιέχουν και για ποια δουλειά προορίζονται... Το αν κάνουν δουλειά ή όχι να το δούμε... Πάντα μου φαινόταν εξωπραγματικό να κρατήσεις βακτήρια μέσα σε ένα σφραγγισμένο μπουκαλάκι...
Κάνω από πέρυσι πειράματα με vodka και ζαχαρίτσα σε θαλασσινό ενυδρείο και με και χωρίς πρόσθεση βακτηρίων (ουσιαστική διαφορά δεν είδα με χρήση βακτηρίων, εκτός της μη τήρησης καθημερινής ρουτίνας, αλλά περιοδικής, εβδομαδιαίας π.χ.)...
Προφανώς και δεν μπερδεύω κάτι!! Πρόσθεσα για την χρήση βακτηρίων, αναφερόμενος στην παρακάτω δημοσίευσή σου
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου σε στρωμμενο ενυδρειο, η χρηση βακτηριων ειναι πεταμα χρημματων, μια ακομη υπερβολη των θαλασσινων!
Εννοείται οτι σε στρωμένο ενυδρείο δεν στοχεύεις για νιτροποιητικά βακτήρια, δεν χρειάζεται παραπάνω επεξήγηση πιστεύω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εβαλες νερο απο θαλασσα, δεν χρειαζεσαι βακτηρια.
Αν δεν ήταν από θάλασσα το νερό, θα χρειαζόταν υποχρεωτικά??? Πίστεψέ με το θαλασσινό νερό περιέχει ελάχιστο αριθμό βακτηρίων, ικάνο να σου επιταχύνει τον κύκλο!! Και ο λόγος είναι οτι τα βακτήρια δεν γουστάρουν το κολύμπι, αλλά τις επιφάνειες και κυρίως δεν χρειάζεται να είναι αυξημένα σε αριθμό στην θάλασσά μας, γιατί δεν αντιμετωπίζουν ούτε στο ελάχιστο τις αμμωνίες κλπ... που παράγονται στο ενυδρείο μας...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε παγοκοφτη ο κυκλος ολοκληρωθηκε σε λιγοτερο απο 8 μερες(για να παρω ενδειξη νιτρικων, σημαινει οτι πριν ειχα αμωνια), γιατι προφανως ο νεκρος βραχος και αραγωνιτης ειχαν ελαχιστους νεκρους οργανισμους που απελευθερωσανε μικρη ποστητα αμμωνιας, ενω το θαλασσινο νερο ειχε μεγαλο πληθυσμο απο νιτροποιητικα βακτηρια, που πολυ γρηγορα καταναλωσανε την λιγη αμμωνια....γι αυτο και στις 8 μερες ειχα μολις 3ppm ΝΟ3 και 0ppm ΝΗ4. Ποτε δεν γραφω κατι αν δεν ειμαι απολυτα σιγουρος και το καταναω πληρως !
Με συγχωρείς, αλλά αυτό που μόλις έγραψες ονομάζεται στρώσιμο ενυδρείου??????? Είναι εντελώς τραγικό!!! Η αντιμετώπιση μιας μικρής ποσότητας αμμωνίας από τα ελάχιστα βακτήρια που περιείχε το νερό της θάλασσας ονομάζεται στρώσιμο???
Για να λες οτι από τους ελαχιστους νεκρους οργανισμους, που απελευθέρωσαν αμμωνία, μέτρησες μετά από 8 ημέρες 3ppm ΝΟ3, πρώτα απ' ολα σημαίνει οτι αυτες τις μέρες δεν προσέθετες κάποια άλλη τροφή ή αμμωνία!!!! Δηλαδή κατάφερες να στρώσεις ενυδρείο και σε 8 μέρες και χωρίς να προσθέσεις τροφή ή αμμωνία!!!!!!!!!!!!!! Είσαι απόλυτα σίγουρος και το κατανοείς αυτό????
Δεύτερον, με 3ppm NO3 θεωρείς οτι το ενυδρείο έχει στρώσει?? Αυτό που λέμε ότι όταν το ενυδρείο στρώσει να νιτρικά θα έχουν φτάσει στον Θεό και κάνουμε μια μεγάλη αλλαγή νερού.... στο δικό σου στρώσιμο, απλά δεν συνέβη??????? (που δεν θα μπορούσε έτσι κι αλλιώς να συμβεί)
Τρίτον, για να λέμε ένα ενυδρείο στρωμένο, θεωρούμε οτι έχει επαρκή εποικισμό από βακτήρια το φίλτρο του, ή ο βράχος στο θαλασσινό ενυδρείο, ώστε να αντιμετωπίσει τις ανάγκες του!! Εσένα αυτή η εποίκηση πώς έγινε??? Αυτός ο ελάχιστος αρχικός αριθμός από βακτήρια, αποφάσισε να πάει να ξεκουραστεί μετά το κολύμπι στον βράχο σου και να αρχίσει να πολλαπλασιάζεται (χωρίς τροφή!!!) σαν τρελός για μία βδομάδα ΜΟΝΟ και εγένετο στρώσιμο ενυδρείου??????????
Τέταρτον, αν δεν είχες καθόλου βράχο μέσα και έβαζες σε ποσότητα τροφής ή αμμωνίας το ποσό της αμμωνίας που απέβαλε ο βράχος σου, και έβλεπες ότι μετά από μία βδομάδα είχε γίνει 3ppm NO3, πάλι στρωμένο θα έλεγες το ενυδρείο σου????
Δεν έχω να πω κάτι άλλο, εκτός από ότι το ενυδρείο σου, σίγουρα δεν έστρωσε ποτέ μέσα σε 8 μέρες!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποιαδήποτε αλλαγή πχ αναδιάταξη βράχων, όσο μικρή και να είναι σε ένα στρωμένο ενυδρειο, προκαλεί έναν μικρό κύκλο αζώτου. Φαντασία ποσό μεγάλη είναι, ή προσθήκη ένους σαμπ.
Πρώτα απ' όλα η προσθήκη ενός sump γιατί να προκαλέσει αμμωνία? Μην είσαι σίγουρος οτι θα ανέβει αμμωνία με την παραμικρή μετακίνηση παντως!! Σε μεγάλες μετακινήσεις πιθανόν ναι, αλλά θα είναι ελάχιστη και θα εξαφανιστεί γρήγορα!! Εμένα τα ψάρια μου, ειδικά τα gobies, σκάβουν την άμμο, ξεθάβουν βράχο κλπ... ποτέ δεν έχω μετρήσει αμμωνία... Τα links σχετικά με το περίφυτο, λίγο άκυρα πιστεύω...

Έχεις γράψει αρκετά ποστ που έχω διαβάσει και ψάχνεις και διαβάζεις αρκετά, αλλά το θέμα αυτό με το στρώσιμο οφείλεις να παραδεχθείς οτι ήταν off εντελώς...

Οτιδήποτε μπορεί να εκλάβεις σαν ειρωνία = χιούμορ (χωρίς δεύτερη σκέψη)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02153 seconds with 11 queries