Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 06-04-04, 15:28
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dman
Αλεξανδρε ειναι πραγματι οπως η φωτο που εστειλες. Μαλιστα εχουν αρχισει να εμφανιζοντε και στο τζαμι το πισω. Αυριο θα αλαξω την 18w με μια 25w arkadia οποτε θα ειναι συνολο 75w.
Οσο για νερο απο RO το σκευτομαι αλλα μου φενονται και αρκετα τα λεφτα. Ασβεστιο με τι τροπο προσθετουμε οταν χρειαστει? Αλαγες με νερο θαλασσινο τι γνωμη εχεις?
Λοιπον ενα ενα...
Προσωπικα έχω βάλει ενα συστημα απο 6 λαμπες +1 μικρη ακτινικη.
Mιλαμε για 3 μπλε ακτινικες και 3 λευκες marine white συν μια μικρη μπλε ακτινικη που αναβει το βράδυ.
Αλλα βεβαια ε΄γω εχω reef οποτε πρεπει να σκεφτω και τις φωτοσυνθετικές αναγκες των φιλοξενουμενων μου...

2ον. Ναι ειναι αρκετα τα λεφτα για μια RO αλλα γλυτώνεις πολλα κοστη σε ανταλακτικα απιονισμου (ξερεις τις στηλες) . Απο την αλλη δεν ειναι απαραίτητο να παρεις και την aqua medic 150 που έχω εγω... και μια ποιο μικρη βολέυει. Αλλά εαν δεν μπορέσεις να παρεις RO παρε οποσδηπωτε μια στήλη ή εαν παλι δεν μπορεις φτιαξε ένα συστημα με μια δεξαμενη που θα βαζεις νερο απο το δυκτιο και το όποιο θα περνάει μεσα απο φιλτρο με ανθρακα και για φωσφορικα. Οταν το κάνεις αυτο και μετα 2-3 μερες που θα δουλευει το φιλτρο σε αυτο το νερο , τοτε μπορεις να προσθεσεις και αλατι και να φτιαξεις συνθετικο θαλασσινο.
Τις αλλαγες με το θαλασσινο απευθειας της αποφευγω γιατι δεν ξερω τι μικροοργανισμους μεταφερει το νερο. Και μετα θα πρεπει να το κρατησεις και "ζωντανο" μεχρι να το ρίξεις στο ενυδρειο. Αεραντλια, κυκλοφορητη, θερμοστατη και τα λοιπα. Διαφορετικα θα έχεις ένα κουβα νερο με αρκετη αμμωνια μια και οι μικροργανισμοι θα έχουν ψωφησει.

Ασβεστιο τώρα μπορεις πολύ ευκολα να συμπληρώσεις με διαφορα υγρα συμπληρώματα που κυκλοφορουν σην αγορα. Εγω πχ χρησιμοποιώ της Red Sea Farm το Calcium Plus . αλλα λογω reef ρισχω και διαφορά αλλα ματζουνια μεσα (ιχνοστοιχεια, ιώδιο, ασβέστιο κλπ) . Θελει βεβαια να παρακολουθεις λιγο το ph σου .

Ελπιζω να απαντησα στις απορείες σου.



Αλέξανδρος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01671 seconds with 11 queries