Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 19-04-22, 22:44
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Το pH θα το ρυθμίσεις με το Co2. Πώς πήγε 8.5 δεν κατάλαβα


Τα buffers δεν τα χρειάζεσαι, θα περιπλέξεις τα πράγματα.
Ευχαριστω ξανα.


Αγορασα υγρα καλιμπραρισματος κ ξανα εκανα καλιμπραρισμα τα μετρα κ πηρα κ υγρο τεστ(σερα). Παλι οι μετρησεις διαφερουν απο 0.4 εως 1 μοναδα. Με τα υγρα δεν μπορω να το δω ακριβως μιας κ "μετραει" ανα 0,5.

Στο ενυδρειο μετραω 7.1 πριν ανοιξουν κ 6.5 πριν κλεισουν τα φωτα. Εδω το επιβεβαιωνει κ το υγρο τεστ.
Το υγρο τεστ μου βγαζει το νερο που προετοιμαζω με της α/ο μεταξυ 6.0-6.5.
Τα πεν το ενα μου το δείχνει στα 7 κ το αλλο στα 8.2 (τον κοντρολερ δεν τον εβαλα ακομα αλλα μετραει ποιο μικρα νουμερα κ απο τα δυο πεν)

Για την ωρα εμπιστεύομαι τα δυο οπου μου μετρανε το νερο δικτυου σωστα.(7.5-7.6)

Ολα τα μετρα (πεν κ κοντρολερ) μετρανε κανονικα στο υγρο καλιμπραρισματος ...μετα κανουν οτι κανουν με τις μεγαλυτερες αποκλισεις στο νερο που εχω μιξαρισμενο με τις Α/Οσμωσης.

Στο δικτυου μονο το ενα πεν ξεφευγει για καποιο λογο κατα πολυ ενω δειχνει την ιδια τιμη στο ενυδρειο με το αλλο (με μαξ 0.2 διαφορα το οποιο ειναι σχετικα οκ).


Kh 3
ph 6.5 ( πριν σβησουν τα φωτα )

Με βαση τον πινακα pH/kh/co2 ειμαι στα ορια? (μετραει κ αυτο ανα 0.2 κ ειναι μικρες οι διαφορες αν θες να εισαι κοντα στα 30 ppm co2)

Θελω να ειμαι 'εκει πανω' ομως απο τωρα? Προς το παρων εριξα το διοξειδιο στην 1,5 φυσαλιδα το δευτερολεπτο.(απο 2 που ηταν μεχρι τωρα).


Απο τα φυτα μονο η Rotala macrandra και το Didiplis diandra ειναι ακομα στασιμα-σχεδων(σαπιζουν τα παλια φυλλα κ φαινεται να βγαζουν καινουργια), το Pogostemon helferi ελιωσε ολο κ ξαναπεταξε καινουργια, ολα τα αλλα ομως δειχνουν σταθερα σημαδια αναπτυξης με καποια να εχουν ψηλωσει ηδη λιγο παραπανω.( eleocharis, rotala wallichii,Myriophyllum 'Guyana',Nesaea sp. 'Gold') Η eleocharis ηδη απλωνει! -βγαζει μερικα νεα δλδ οπου φαινονται απο τα τζαμια χαμηλα στο υποστρωμα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01601 seconds with 11 queries