Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 09-04-22, 10:04
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καλημερα.

Πηρα οσμωση 4 σταδιων. Για να παρω το νερο που θελω απλα κανω την προσμιξη οπως διαβασα με το "βρωμικο" + καραρο ή απλα χρησιμοποιω το καθαρο κ πχ σκευασμα οπως το Seachem Equilibrium σωστα?

Να προτιμησω την προσμιξη βρωμικου/καθαρου μιας κ θα πεφτουν κιαλλα υγρα λιπασματα αργοτερα ή χρειαζονται ολα? (εννοω κ προσμιξη κ το οποιο σκευασμα κ υγρα λιπασματα αργοτερα σε συνδιασμο?)

Φυτεψα , συνδεσα διοξειδιο με night switch μιας κ ο controller φαινεται να μην εχει γινει calibration σωστα. (εχω 0,6 διαφορα απο τα πεν [εχω 2]).
Φωτοπεριοδο στις 5 ωρες τωρα - με το φωτιστικο στο 65κοκκινο 45 45 τα αλλα δυο..(50%) μηπως να το ριξω κιαλλο για αρχη?

Πεχα στο δικτυο εχω 7.5 , στο ενυδρειο τωρα 6.9. Το υποτρωμα αναφερει οτι ριχνει το ph k to kh κ μαλακωνει το νερο αλλα δεν το περιμενα τοσο αμεσα....

Τα 227 ppm που μετραω αντιστοιχουν σε 12+- dGH αν ο συντελεστης 17.85 ειναι valid ακομα ( λεω ακομα μιας κ βλεπω οτι τα αρθρα που διαβαζω ειναι δεκαετιας κ εχω μια μικρη επιφυλαξη οτι ισως δεν βρηκα τα σωστα )
οποτε λεω να το ριξω στα μισα τουλαχιστον....(για τα ψαρακια που εγραψα παραπανω)...

Μπολιασα το φιλτρο με σχεδον 0.5λιτ υλικο απο ενυδρειο που τρεχει απο τον δεκεμβριο κ αρχισα ταισμα την ιδια μερα (χθες). Θα ηταν προτιμοτερο να εχω ταισει μερικες μερες πριν φανταζομαι για να εχω καποια αμμωνια ηδη...αλλα μικρο το κακο φανταζομαι σωστα?


Ευχαριστω ξανα προκαταβολικα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01474 seconds with 11 queries