Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-04-22, 21:15
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή Ερωτησεις περι διοξειδιου κ φωτιστικου Chihiros wrgb2 slim

Καλησπερα σε ολους!

Πρωτο ποστ μετα απο πολυ..πολυ καιρο!

Βρηκα ενα ενυδρειο (60x30x35) κ παιζω με το εσωτερικο του προς το παρων.
Δεκα χρονια μετα λεω να κανω το ενυδρειο που δεν ειχα ποτε
Αquascape με dragonstone και μια red moore ριζα, open top , Chihiros wrgb 2 slim 60cm 45w.
θα χρησιμοποιησω διοξειδιο για πρωτη φορα οποτε θα εκτιμουσα ενα double check μιας κ δεν βρισκομαι ελλαδα κ δυσκολευομαι να βρω πληροφοριες απο τα εδω μαγαζια/φορουμ.

Περιμενω την φιαλη απο δευτερα κ ελεγα να πειραματιστω λιγο πριν φυτεψω.

Εχω παρει Ph controller ηδη κ διαβαζω διαφορες αποψεις.. η δικη σας ποια είναι?
Με βαση την σταθεροτητα της παροχης του διοξειδιου..
Να χρησιμοποιησω το 'night switch' με τον χρονοδιακοπτη κ να κλεινει το βραδυ η να βαλω τον κοντρολερ?

Δεν εχω προβλημα με την ρουτινα καλιμπραρισματος καθε τοσο , κ την γενικοτερη μανουρα.

Με απλα λογια για να επαληθεύσω .. συνδεω τα παντα ολα κ βαζω απλα την πριζα απο την ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα στον κοντρολερ κ αυτος κανει κουμαντο μετα? ειναι τοσο απλο ?

Καποια γνωμη για το πως να δουλεψω το φωτιστικο? ολα τα χρωματα στο φουλ? διαβασα οτι το μπλε φερνει αλγες....? Το περιεργο ειναι οτι δεν εχει τα λευκο ξεχωριστα , οπως το μπλε,κοκκινο και πρασινο και ας λεγεται 'W'rbg . προς το παρων το ρυθμιζω στα 6500κ αλλα δεν εχω νερο ακομα μεσα για να δω πως ειναι πραγματικα! πρωτη φορα LED επισης ! Φανταζομαι στα περιπου 45 καθαρα λιτρα που θα εχω θα πρεπει να το ντιμαρω κ αρκετα προς τα κατω, σωστα? 1w/lit θα ηταν πολυ ακομα κ με τις τ5 που ειχα φανταζομαι...(ακομα κ με Co2).

Θα μπουν καποια μετριας δυσκολιας φυτα κ μερικα αρκετα απαιτητικα φυτακια οπως Rotala macrandra, Rotala wallichii, Didiplis diandra, Micranthemum micranthemoides, Hemianthus callitrichoides, Ammania sp. Bonsai ισως .. το κοιταω ακομα.. Οταν ανεβει φωτο (συντομα), θα χαρω να δεχτω προτασεις..




(Διαβαζω μετα απο τοσο καιρο το φορουμ κ τρωω φλασιες απο το 08!)


Ευχαριστω προκαταβολικα! Καλο βραδυ απο Τσεχια!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01629 seconds with 11 queries