Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 19-02-17, 15:33
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντρίκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλήσπερα ! Πριν ενα χρόνο περίπου αγόρασα το πρώτο μου ενυδρείο το οποιο ενω ονειρευόμουν πολα χρονια δεν είχα ποτε χρήματα να αγορασω έχοντας πάει λοιπον μια βολτα στο jumbo βλεπω το κλασικο φτηνιάρικο ενυδρειάκι της πλάκας όγκου μόλις 12 λίτρων το οποίον ηταν σε προσφορά λόγο του οτι δεν ειχε φίλτρο.(η τιμη του ηταν 10 ευρώ)Μου μπάινει λοιπον η ιδέα να στήσω ενα μίνι ενυδρειάκι και να το κρατήσω οσο ειναι δυνατόν low budget. Με λιγα λογια το έστησα βιαστικά και με συμβουλές πετ σοπ βαζω μεσα τις γαριδουλες μου βαζω τα ψαράκια (μεγαλο λαθος) και το τρεχω κανονικά η τουλαχιστον ετσι νόμισα το κακο δεν αργησε να έρθει και οι πρώτες απώλειες ηρθαν ετσι το ενυδρείο κατάντησε ενα σαλιγκαροκρατούμενο καταφαγωμενο ενυδρείο. Μόλις εχτες ξεκίνησα λοιπόν την ανοικοδόμησή του , αυτην την φορα σωστά.

Πλύθηκε καθαρίστικε βγήκε το παλιο χαλίκι και στη θέση του μπήκε φυτόχωμα χωρίς λίπασμα και άμμος που πλήθυκε και ψήθικε.
Έτσι έχουμε μεχρι στιγμής :

Γυάλα 31πλάτος χ 23 βάθος χ 25 ύψος
Φίλτρο HAILEA HL-BT200 με ροή 200l/h
Φυτόχωμα που το ανακάτεψα με σχεδόν βραστό νερο για απολύμανση αλλα και για να γίνει εύχρηστο στην τοποθέτηση.
Άμμος θαλάσσης που πέρασε απο την διαδικασία που προανέφερα.
Το καπάκι είναι υπο κατασκευή με φωτισμό led που θα διαμορφώσω ανάλογα με τις ανάγκες του ενυδρείου.

Η ερωτήσεις μου ειναι :
1)Τι θερμοστάτη θα χρειαστώ εφόσων θέλω να φιλοξενήσω γαρίδες και φυτά
2)Τι λύσεις υπάρχουν προκείμενου να μην χρησιμόποιήσω σύστημα CO2
3) Τι εξοπλισμο θα χρειαστώ γενικότερα
4) Πως πρέπει να στρώσω το ενυδρείο για να γίνει κατάλληλο για τα ζωντανά

Ευχαριστώ προκαταβολικά !
1 θερμοστατη θες εναν 25W
2 αφου δενθες να ασχολιθεις με διοξιδιο τοτε βαλε πολυ ευκολα φυτα οπως καποια μοςς ,anubia, java fern και αλλα τετοια
3 απο εξοπλισμο δεν θες αλλο τπτ αν μπορεσεις και παρεις εναν STC-1000 θα εισαι μια χαρα για να μπορεις να κρατας σταθερη την θερμοκρασια
4 στο φορουμ υπαρχουν πολλα αρθρα σχετικα με το κυκλο που πρεπει να κανει το ενυδρειοπριν βαλεις γαριδες καλα ειναι να τρεξει μονο του κανα 2 μηνες ωστε να στρωσει καλα ο βυθος για τις γαριδες.
αλλα το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο δες παρακατω ενα λινκ με πολυ φτηνες γυαλες
http://www.zoofast.gr/aqua-el-pg-16440.html
με 25Ε περνεις για γυαλα 54λ και εισαι μια χαρα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01669 seconds with 11 queries