Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-10-13, 12:47
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή Μετακόμιση ενυδρείου

Καλησπέρα παιδιά...

Το Σ/Κ που μας έρχεται θα πρέπει να μεταφέρω το ενυδρείο από τον 2ο στον 1ο όροφο του σπιτιού. Έχω διαθέσιμο και ένα ενυδρείο 100 λίτρων που είναι άδειο. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι το εξής :

1ον : Τo Σάββατο θα μεταφέρω 100λ από το μεγάλο ενυδρείο (αυτό που θέλω να μεταφέρω - Rio 240 ) στο μικρό (το 100αρι) και θα βάλω τα ψάρια σε αυτό το ενυδρείο μαζί με τα δύο εξωτερικά φίλτρα από το μεγάλο ενυδρείο, ώστε να κρατήσουν την βιολογία.

2ον : Μεταφέρω τα υπόλοιπα λίτρα του 240αρι στο βαρέλι που έχω για την αλλαγή νερού και αδειάζω το ενυδρείο από άμμο, φυτά, ξύλα και μεταφέρω το ενυδρείο στον κάτω όροφο.

3ον : Στήνω το 240αρι από την αρχή, ενώ τα ψάρια βρίσκονται στο 100αρι με τα δύο φίλτρα.

4ον : Γεμίζω το 240αρι με νερό και βάζω αντιχλώριο και το ένα από τα δύο εξωτερικά φίλτρα, στο οποίο θα βρίσκονται τα ψάρια. Αφού περάσει ώρα, κάνω μετρήσεις και έρθει και η επιθυμητή θερμοκρασία, μεταφέρω και το δεύτερο φίλτρο και έπειτα τα ψάρια και τέλος.

Πως το βλέπετε σαν ιδέα; Αυτό που σκέφτομαι είναι πως αντί να χρησιμοποιήσω το βαρέλι (160λ) για την αποθήκευση του περισσευούμενου νερού του ενυδρείου, να προετοιμάσω νερό από την προηγούμενη μέρα, ώστε να μειώσω τον χρόνο αναμονής από την στιγμή που στήσω το ενυδρείο...

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός :P Όποιος έχει κάποια παρόμοια εμπειρία ή κάποια ιδέα, ας με βοηθήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01763 seconds with 11 queries