Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 21-09-13, 18:07
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα σου ελεγα να αρχισεις εντατικο διαβασμα στον τομεα των αρχαριων, να ζητησεις μπολι χθες και μετα θα τα βρεις τα υπολοιπα με τον καιρο. Αν αφησεις το ενυδρειο ετσι αστρωτο, το πιθανοτερο ειναι να μην χαρεις για πολυ καιρο τα ψαρακια σου. Δυστυχως, αυτη ειναι η αληθεια, οσο σκληρη και να φαινεται.

Καλη συνεχεια και οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε. Αλλα παρε το σωστο δρομο συντομα, γιατι ηδη ταλαιπωρουνται τα ψαρακια σου. Τα νιτρωδη αλατα (NO2) ειναι κατι παραπανω απο ιδιαιτερα τοξικα για τους κατοικους του ενυδρειου.
Ήδη ξεκίνησα το διάβασμα. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας. Απλά όποιος ξέρει ας μου πεί για αυτά τα δύο ψάρια.
-------------------------

Τελικώς είχα διαβάσει κάποια λάθος πράγματα στα test μου. Οι σωστές μετρήσεις είναι οι ακόλουθες:
Παράμετροι νερού: (Τελευταία μέτρηση: 20/09/2013 μετά από 3βδομάδες λειτουργίας)
pH: 7.2
KH: 6
NO2: 0
NO3: 0
GH: 14

Περιμένω να μου πείτε την γνώμη σας και συγγνώμη για τα λάθος στοιχεία που έδωσα στην αρχή.
-------------------------
Λοιπόν μετά τις προτάσεις σας αποφασίσα να τις ακολουθήσω και να προχωρήσω σε αλλαγές. Αρχικά ας ξεκινήσουμε για το χαλίκι, αφαίρεση του χαλικιού που διαθέτω και τοποθέτηση καινούργιου. Βρήκα το ακόλουθο: http://www.petsupermarket.gr/3737/%C...%BA%CE%B9.html
Εν συνεχεία θα τοποθετήσω δύο φυτά για αρχή, εάν και δεν έχω καταλήξη σε κάποιο ακόμα. Δέχομαι προτάσεις. Για φυτά το φυσικο χαλίκι που έχω παραπάνω είναι καλό; Χρείαζομαι υπόστρωμα τέτοιου τύπουhttp://www.petsupermarket.gr/2646/%C...epot-24kg.html;Εάν ναι τι ποσότητα πρέπει να πάρω για το ενυδρείο μου;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs89 : 21-09-13 στις 18:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01576 seconds with 11 queries