Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 01-10-09, 23:08
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο πηγα χθες σε ενα πετσοπ και ειδα οτι ειχε τουλαχιστον 20 fire mouth.. σε καλο μεγεθος...αν θελεις πες μου να σου στειλω..
η να σου δωσω το τηλ του μαγαζιου..
έπεται πμ....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω ξιφοφοράκια στο φυσικό τους χρώμα; Ναι, σε λίμνες και ποτάμια της Κ. Αμερικής

- Πιο οικονομικά θα μου έρθει να ξαναπετύχω το αρχικό τους χρώμα με επιλεκτική αναπαραγωγη από πορτοκαλί!

Έχω ψάξει AZORES, QUIKO και στο θερμοκήπιο στο Καλοχώρι. Αύριο θα δω και Αμαζόνιο που δεν πρόλαβα σήμερα!
Απ' όσο ξέρω δεν ζουν στους βιότοπους Αζορών και Καλοχωρίου. Το QUIKO είχε φέρει πριν ένα μήνα περίπου, αλλά
προφανώς τους έδωσε, δεν θα δυσκολευτείς πολύ πάντως, έρχονται κατά καιρούς. Θα έχω κι εγώ το νου μου.

- Που θα τον έχεις μόνο δεν ξέρω....

Έχει κανένας από το GAB τέτοιες αναπαραγωγές;
Και να σκεφτεί κανείς ότι μέχρι πριν από λίγα χρόνια, μόνο τέτοιους βρίσκαμε και τους σνομπάραμε.

- Απλά δεν ήμασταν συνειδητοποιημένοι ή έστω υποψιασμένοι τότε!


Επίσης δεν έχω βρεί πουθενά thorichthys ellioti και ούτε άκουσα κανέναν να έχει... Μόνο στο QUIKO βρήκα σε νηπιακή
ηλικία firemouth cichlids (thorichthys meeki) αλλά ήθελα λίγο μεγαλύτερες για να μπορεί να ξεχωρίζει το φύλο.
Αν βρεις, ενημέρωσέ μας, με ενδιαφέρουν κι εμένα.

- Από Αλεξανδρούπολη θέτε; (που θα λέγαν και στα "Κίτρινα γάντια")

Το aquascape έγινε (σχεδόν), τα βασικά φυτέματα έγιναν αλλά είναι σχετικά λίγα προς το παρόν και
πρέπει να ενισχυθούν για να κρυφτεί η πλάτη. Επίσης περιμένω να πετύχω τη ρίζα που θα... "μου κλείσει το μάτι"
Αυτή τη ρίζα ψάχνω κι εγώ βρε Πάνο. Βάλε φωτό το νέο aquascape, άντε να παίρνουμε ιδέες.

- Φώτο θα ανεβάσω μόλις αισθανθώ ψιλοέτοιμος (μετά τη ρίζα!)
Ρίζες θα φέρει μάλλον σε δύο εβδομάδες (3 παλέτες) γνωστό μαγαζί και θα τον περιμένω να κάνουμε μαζί αγκαζέ την παραλαβη....


Και μη ξεχνιώμαστε! Όποιος έχει κλαδέματα ή αραιώματα από φυτά κεντρικής αμερικής, ας σφυρίξει....
-------------------------
Τελικά πήρα και 4 γλαστράκια Vallisneria americana και 2 Bacopa caroliniana για να ενισχύσω λιγάκι τη χλωρίδα. Ούτε ο ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ έχει ξιφοφοράκια σε φυσικό χρωματισμό. Αύριο και το Σαββατο θα το εξαντλήσω το θέμα!

Ρε γανάδα κι αυτές οι ρίζες.... Τελικά τι είδους ξύλο να δω για κεντρική αμερική; Μου ειπώθηκε για red moorwood, ου δεν έχω καταφέρει να βρώ στοιχεία όμως. Πρέπει μήπως να διαλέξω κάποιο από τα παρακάτω;

Mangroen (Σε υφαλμυρα νερά δεν φυτρώνει;Άρα μάλλον δε μας κάνει!)
Savvanawood (Προέλευση δάση της Κόστα Ρίκα αλλά άντε βρες το! Το βρίσκεις; )
Java Driftwood (από την Ιάβα; Δλδ Ασία; drift = διαβρωμένο. Ξύλο παραλίας; )
Moorkienwood (περά ότι το τρώνε τα ξυλοφάγα δε βρήκα τπτ άλλο...)
Mopani (Αφρικάνικο δεν είναι αυτό;Και θα παραμείνει και μια ριζούλα στο ενυδρείο μου γιατί έχει το τέλειο σχήμα για τη χρήση που το θέλω!)

Για δώστε ένα χεράκι....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos1972 : 01-10-09 στις 23:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01912 seconds with 11 queries