Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 21-08-17, 15:18
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Follow up:

Κατέληξα τελικά να αγοράσω αυτό το ανεμιστηράκι της Dennerle και να βγάλω μέχρι τώρα το καλοκαίρι.

Το είδα πρώτα σε βιντεάκια να δουλεύει και μου άρεσε ιδιαίτερα το ότι φυσάει παράλληλα με την επιφάνεια που το θεωρώ ιδανικό τρόπο για να προκαλέσει εξάτμιση. Λόγω μακρόστενου ενυδρείου σκέφτηκα να το βάλω να φυσάει από τη μια στενή πλευρά προς την άλλη ώστε να πιάνει ουσιαστικά όλη την επιφάνεια του νερού και να μην βγάλω εντελώς το καπάκι αλλά να το ανασηκώσω και να καθίσει πάνω στο ανεμιστηράκι. Έτσι μόλις αλλάξει ο καιρός θα τον βγάλω να τον αποθηκεύσω και το ενυδρείο θα είναι στην προηγούμενη κατάσταση χωρίς να έχω μόνιμα ανοίγματα πουθενά.

Το αν θα λειτουργούσε αυτό και πως θα φαινόταν (αισθητικά) ήταν το μεγαλύτερο άγχος μου και δευτερευόντως η τιμή του που είναι 2-3 φορές τα λεφτά που μου είπατε εδώ για τον STC.
Είναι όμως μια λύση plug n play όπως την ήθελα και αυτό για μένα ήταν μεγάλο κίνητρο. Ειδικά αφού άργησα να κινηθώ, οι ζέστες είχαν ήδη σφίξει πολύ και πλησίαζε και η άδεια.

Τελικά όντως λειτούργησε όπως το σκεφτόμουν, αφήνοντας βέβαια ένα εμφανές κενό γύρω στους 5 πόντους ανάμεσα στο τζάμι και στο καπάκι το οποίο στέκεται πλέον υπό γωνία αλλά χωρίς να υπάρχει περίπτωση να γλυστρίσει και να πέσει αφού το αυλάκι που έχει το καπάκι τριγύρω κάθεται κανονικά στο τζάμι στην αντίθετη από το ανεμιστηράκι πλευρά. Έτσι το θεωρώ ασφαλές και απρόσιτο στις γάτες του σπιτιού. Η μόνη ανησυχία είναι για κανένα ψάρι ή γαρίδα αυτόχειρα αλλά αυτό υποθέτω το έχουν όλα τα ανοιχτά κι εμένα είναι κατά ένα μικρό μόνο μέρος ανοιχτό.
Σκέφτηκα κάποια στιγμή και ότι οι κολλήσεις στην αντίθετη πλευρά καταπονούνται κάπως περισσότερο αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο πια το βάρος.

Ο ήχος του θυμίζει σεσουάρ (όχι σε ένταση ευτυχώς! ) και όχι κοινό ανεμιστηράκι από pc, λόγω μάλλον του τρόπου λειτουργίας του.
Όσον αφορά την ένταση θορύβου, μετά από λίγες μέρες σχεδόν δεν τον πρόσεχα ακόμα και στις μέγιστες στροφές.
Δεν έχω όμως πραγματικό μέτρο σύγκρισης για να πω αν ήταν πολύς ή λίγος.

Ο αισθητήρας θερμοκρασίας έχει βεντούζα και αρκετά μακρύ καλώδιο αλλά δε νομίζω ότι βγαίνει αν χρειαστεί αντικατάσταση. Η ρύθμιση του θερμοστάτη γίνεται με περιστροφικό διακόπτη που θυμίζει ντίμερ. Είναι βαθμονομημένος αλλά φαινόταν να δείχνει λίγο κάτω σε σχέση με το ψηφιακό μου θερμόμετρο και απλά τον ρύθμισα βλέποντας το θερμόμετρο. Εννοείται οι αισθητήρες ανεμιστήρα και θερμομέτρου είναι κολλημένοι δίπλα δίπλα.

Συνολικά από τη λειτουργία του έμεινα ευχαριστημένος ως τώρα και δεν μετάνοιωσα την αγορά.

Όταν χρειάστηκε να λείψω δύο εβδομάδες τον Αύγουστο άφησα να δουλεύει και ένα aircondition στο χώρο μερικές ώρες κάθε μέρα ώστε να βοηθήσει και να μην δουλεύει όλη μέρα ο ανεμιστήρας. Υποθέτω ότι και οι άλλες λύσεις θέλουν τέτοια υποβοήθηση σε πολύ ζεστές μέρες. Με μια μικρή αναπλήρωση κάθε 1-2 μέρες δούλεψε μια χαρά και γυρίζοντας τα βρήκα όλα εντάξει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01719 seconds with 11 queries