Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 20-11-11, 11:07
Το avatar του χρήστη touak1982
touak1982 Ο χρήστης touak1982 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2009
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Να κατεθεσω κι εγω την εμπειρια μου με τον ζεολιθο,το Φεβρουαριο που μας περασε.Ειχα επισκευθει στην Αθηνα γνωστο καταστημα ενυδρειων και οταν του ζητησα βιολογικο υλικο της eheim με υφος μου ειπε πως ολα αυτα τα υλικα ειναι πολυ ξεπερασμενα.Αμεσως τον ρωτησα τη ενοουσε και αυτος μου ανεφερε για τον ζεολιθο.Τελικα δεν πιστικα,ομως αρκετο καιρο μετα με ετρωγε μηπως ειχε δικαιο.Το Φεβρουαριο χρειαστηκε να λειψω 6 μερες απο το σπιτι μου και σκεφτικα πως για να ειμαι σιγουρος για τη φιλτρανση να προσθεσω ενα ακομη φιλτρο,με ζεολιθο αυτη τη φορα ( ενυδρειο 400 λιτρα με 15 δισκους και φυτα,ολα κυλουσαν ομαλα με 2 2217 φιλτρα και 1 jbl1500 ολα 24 λιτρα βιολογια) ετσι και εκανα.ρυθμησα τις ταιστρες 1 εβδομαδα πριν και αφου σιγουρευτικα οτι ταιζουν σωστα εφυγα.οταν γυρισα ειδα 2 νεκρα ψαρια και μετα μεσα σε 5 μερες πεθαναν ολα!!!!!!!!!!παρα τις προσπαθειες μου με αλλαγες νερου και φαρμακα.

Το δικο μου συμπερασμα ειναι πως ο ζεολιθος σταματησε τον κυκλο αζωτου με αποτελεσμα να καταρευσει ολη η ισσοροπια του ενυδρειου.Πιστευω πως οταν χρησιμοποιουμε ζεολιθο δε θα πρεπει να βαζουμε μαζι με αλλου ειδος υλικο ειτε βιολογικο ητε χημικο παρα μονο του,ωστε να μην καταρρεει ο κυκλος αζωτου.................
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01405 seconds with 11 queries