Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 03-11-11, 12:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω βρει ακομα να διαβασω κατι σοβαρο που να συγκρινει το πριν και το μετα τη χρηση και γιαυτο το λογο δε με εχετε πεισει ακομα εντελως-εξακολουθω δηλαδη να πιστευω οτι η χημικη φιλτρανση ειναι λιγο παρεξηγημενο θεμα
θα το παρω αναποδα και θα σου αντεπιστρεψω τα λεγομενα σου.
δηλαδη οτι εσυ δε με εχεις πεισει πως υπαρχει ενας σοβαρος λογος να χρησιμοποιησεις ζεολιθο μεσα στο ενυδρειο σου.
τι κανει αυτος που δε μπορει να γινει με αλλο και μαλιστα ασφαλεστερο τροπο?
ας τα παρουμε 1-1:
1. δεσμευει την αμμωνια. τι να το κανω αυτο?? προσεχω να εχω ενα σωστα στημενο ενυδρειο με σωστη φιλτρανση και ιχθυοφορτωση και δεν εχω θεμα δεσμευσης αμμωνιας.
2. μαλακωνει το νερο. τι να το κανω?? μαλακωνω το νερο μου οσο θελω με ΑΟ. και ειμαι βεβαιος οτι με μια ΑΟ εκτος απο ευκολια εχεις και οικονομικο κερδος μιας και το να αγοραζεις συνεχεια ζεολιθο για να μαλακωνεις το νερο..αλλα και να χρησιμοποιεις τεστ συνεχεια για να δεις ποσο εχει μαλακωσει...ειναι πιο χρονοβορο αλλα και ασυμφορο σε βαθος χρονου.
3.δεσμευει τοξικες ουσιες-μεταλλα.το γεγονος οτι δεσμευει τοξικες ουσιες που μπορει να περιεχονται στο νερο....ειναι μια αιτια για να το χρησιμοποιησεις για επεξεργασια νερου σε δοχειο παρασκευης ΠΡΙΝ μπει στο ενυδρειο. αλλα και τοτε θα χρειαζεται να κανεις τεστ για να ξερεις που σου εχει παει τη σκληροτητα.

οι λογοι που θεωρω οτι ΔΕΝ πρεπει να εχουμε ζεολιθο στο ενυδρειο ειναι οτι αφενος θα πρεπει να εισαι με ενα τεστ στο χερι για να παρακολουθεις τις μεταβολες σκληροτητας εφοσον δεν μπορεις να τις προυπολογισεις (οπως θα εκανες με ΑΟ) ... και αφετερου...δε μπορεις να παρακολουθησεις ποτε η δραση του εχει "εξασθενησει" και κατα ποσο οσον αφορα τη δεσμευση ουσιων.
κατα καποιο τροπο δηλαδη σου προκαλει μεταβολες -ωφελιμες ισως- που ομως δε μπορεις να ελεγξεις το ρυθμο τους...
επισης αποτρεπει το συστημα σου να ερθει σε μια δυναμικη κατασταση ισορροπιας..αφου η εισοδος του στο ενυδρειο ανατρεπει τον κυκλο του αζωτου.

οι "θαυματουργες" ιδιοτητες του ζεολιθου δεν αμφισβητωνται...αλλα αυτο δε σημαινει οτι πρεπει και να χρησιμοποιηθει στα ενυδρεια μας.

σαν να εχει ανακαλυφθει ενας τροπος να φτασεις στην αμερικη σε 5 λεπτα...αλλα εσυ να μην εχεις κανενα λογο να πας στην αμερικη..

υ.γ. μια εφαρμογη που μου ερχεται προχειρα στο μυαλο.... θα ηταν να τοποθετειται μια ποσοτητα ζεολιθου σε σακουλα μεταφορας ψαριων ωστε σε πολυωρα ταξιδια τα ψαρια να μην κινδυνευουν απο μεγαλη εκθεση σε αμμωνια..... αλλα σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να ληφθει υποψιν και η μεταβολη της χημειας του νερου που θα επιφερει να ειναι τετοια ωστε να μη σοκαριστουν τα ψαρια. γιατι αραγε ποτε δε συναντησα κατι τετοιο σε τοσες εισαγωγες ψαριων που εχω δει απο το εξωτερικο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01793 seconds with 11 queries