Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 03-11-11, 12:06
A_S_T_R_O Ο χρήστης A_S_T_R_O δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Καλημερα! Βλεποντας αυτο το post κ επειδη το ενδιαφερον μου για το ζεολι8ο η ζεολιτη κατα πολλους με εχει κανει να βγαλω βραδια ολοκληρα στο internet αλλα χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα θα πω την δικη μου εμπειρια.
Λοιπον στο 1 ενυδρειο που απεκτησα (carrefour) 80 lit --- κανοντας κ εγω το λαθος να βιαστω πηγα σε Pet shop, πηρα τα διακοσμητικα κ ενα μπουκαλι βακτηρια κ αντιχλωριο κ μετα απο 3 μερες οπως μου ειπε πηγα κ το γεμισα με 15 ψαρια .

Μου εδωσε κ ενα test NO2 (δεν η8ελα τιποτε αλλο ειπε) κ περιμενα συμφωνα με τα λεγομενα του να τερματισει στα κοκκινα κ μετα να πεσει στο 0.

Πε8εναν απο την 3 μερα. Τοτε διαβαζοντας εδω πηρα κ test ΝΗ3/ΝΗ4 κ ηταν στο τερμα οπως κ το ΝΟ2. Ξαναψαχνοντας εμαθα για βιολογικα υλικα κ ετσι αποφασισα να αλλαξω το φιλτρο με ενα της aquael στα 1100l/h με βιολογικο υλικο.

Πηγα λοιπον σε αλλο petshop κ πηρα ενα γεματο κ ετοιμο οπως ειπε!

Αυτο μεσα ειχε ζεολι8ο κ ανθρακα.
Σε 12 ωρες το ΝΟ2=0 κ το νερο εγινε κρυσταλλο! Τα ψαρια ομως τις επομενες μερες συνεχιζαν να πε8αινουν κ μετραγα ακομα αμμωνια!

Ετσι πηρα μπολι κ ησυχασα απο ενα φιλο απο εδω κ εσωσα τα υπολοιπα!

Αυτο ειχα να κατα8εσω σαν εμπειρια. Δεν ξερω τι 8α γινοταν ομως αν εμενε καιρο στο ενυδρειο μαζι με το μπολι ωστε να γινει βιολογικο.

Παντως απο οσο καταλαβα κανει ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ γιατι υπαρχει κινδυνος να αποβαλλει στο ενυδρειο οτι εχει μαζεψει.

Καπου ειδα για αναγωμοση του αλλα δεν ειναι ξεκα8αρο καθως ολοι προτεινουν την αλλαγη μετα απο 2-3 μηνες

Δεν χρειαζετε να μπει σε φιλτρο -- κανει κ σε διχτακι στο ενυδρειο.

Σε ξενο site καπου το ειχα δει σαν λυση σωτηρια απο καποιον που ειχαν ριξει τα παιδακια του στο ενυδρειο ολοκληρο μπουκαλι Flakes

Επισης πολλοι το βαζουν κ σαν υποστρωμα.

Εγω ειδα το ΝΟ2=0 αλλα οχι την αμμωνια οπως πολλοι ισχυριζονται οτι κανει


Το Ph το πηγε στο 6,5 απο 8 αλλα ισως αν το αφηνα να το εκανε ουδετερο οπως γραφετε ----- (3 μερες το αφησα)

Δεσμευει τα φωσφορικα κ αυξανει το οξυγονο στο νερο

2 link για καποιον που 8ελει να ξεκινησει να ξενυχταει ψαχνοντας http://www.aquaclubdesign.gr/hs-aqua...for-200l-.html & http://www.politimigi.gr/index.php?o...id=432&lang=el

Τωρα επειδη ολοι τελικα καταληγουμε στην λυση του βιολογικου υλικου (που ισως ειναι κ η ασφαλεστερη) αν καποιος εχει εμπειρια με αυτο το υλικο ας μας πει!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01640 seconds with 11 queries