Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 20-02-07, 10:37
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ενυδρείο μου έχω 8 ψάρια τα οποία δεν ξέρω την επιστημονική ονομασία τους και ήθελα να ρωτήσω αν ταιριάζουν μεταξύ τους ή θα έχουν πρόβλημα με την συμβίωση τους. Μέσα υπάρχουν 2 σκαλάρια , 2 τιγράκια , 1 ξιφοφόρος , 1 tetra , 1 silver shark και 1 silver dollar συν ένας μικρός γλύφτης.Συγνώμη που δεν ξέρω τις κανονικές ονομασίες τους αλλά δεν ασχολούμε πολύ καιρο οπότε δεν έχω και την ανάλογη γνώση.
Σκαλάρια σε 60 λίτρα είναι απαγορευτικό μιας και γίνονται αρκετά μεγάλα σε μέγεθος.
Τα τιγράκια είναι προτιμότερο να κρατιούνται σε κοπάδι των 6-8.
Οι ξιφοφόροι καλό είναι να διατηρούνται σε μια αναλογία 1 αρσενικό με 2 θηλυκά και βοηθάει πολύ αν το νερό τους έχει και λίγο αλατάκι.
Τα τέτρα - ανάλογα με το ποιο είδος έχεις, μπορεί να γίνουν και αρκετά μεγάλα - πρέπει να κρατιούνται και αυτά σε κοπάδι.
Τα silver shark μπορούν να φτάσουν μέχρι και τα 30 εκ. και είναι και αυτά σμηνόψαρα.
Τα Silver Dollar μπορούν να μεγαλώσουν μέχρι τα 20 εκ. και προτιμάμε να τα κρατάμε σε κοπάδι των 5-6.
Ο γλύφτης, ανάλογα με το ποιος είναι, μπορεί να γίνει και αυτός "θηρίο".

Δεδομένου ότι αυτά τα ψάρια τα διατηρείς σε 60 λίτρα πρέπει να κάνεις δραστικές αλλαγές. Θα μπορούσες για παράδειγμα να φτιάξεις ένα ωραιότατο ενυδρειάκι με ξιφοφόρους ή με ένα μεγάλο κοπάδι μικρόσωμων τέτρα
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01509 seconds with 11 queries