Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 23-10-16, 22:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε μου
Ας τα πάρουμε ένα ενα
1) Γεμίζοντας το δοχείο με νερό , βάζοντας αντιχλώριο, βάζοντας κάποια από τα βακτήρια εμπορίου , και τροφή θα χρειαστεί 15-25 ημέρες να στρώσει σωστά το φίλτρο, δηλαδή για το κουτί αυτό θα χρειαστείς και ένα ανάλογο φίλτρο , θα αγοράσεις φίλτρο δηλαδή για να κρατήσεις τα ψάρια μέχρι να τα χαρίσεις ;
2) δεν φτάνει το νερό ή ακόμα και η λάσπη/μούργα/μπιχλα από άλλο ενυδρείο, χρειάζεται και κάποια ποσότητα βιολογικού υλικού, και ΠΟΤΕ μπόλι ή οτιδήποτε άλλο από ενυδρείο από πετ-σοπ, το πιθανότερο να μεταφέρεις κάποια ασθένεια, χωρίς να θέλω να κατηγορήσω κάποιον, τα πετ-σοπ δεν έχουν πάντα τις καλύτερες συνθήκες, και από τα ενυδρεία τους περνούν εκατοντάδες ψάρια, μη το κάνεις.
3) Οταν αποφασίσεις για το F20 ή F60 εδώ είμαστε
4) δυστυχώς τα χρυσόψαρα δεν μπορούν να ζήσουν σωστα σε τόσο μικρά ενυδρεία,
διάβασε εδώ να δεις τι χρειάζονται
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Βγάλε μια φωτογραφία τα χρυσόψαρα να δούμε το είδος τους,
και μέχρι την επόμενη κίνηση κάνεις καθημερινές αλλαγές,
ταίζεις ελαχιστα,
δεν βγαζεις τα ψάρια από το ενυδρείο για να το πλύνεις, αφαιρείς νερό-προσθέτεις νερό,
έχε συνέχεια δίπλα στο ενυδρείο ενα κουβά με νερό και αντιχλώριο , για να έρχεται το νερό στην ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου,
βγάζεις τον θερμαντήρα, αν έχεις,
βάζεις αεραντλία, τώρα την έχουν αναγκη,
αφαιρείς όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά για να δώσεις χώρο,
δεβ πλένεις το φίλτρο με νερό βρύσης, ελαφρύ ξεβγαλμα σε νερό του ενυδρείου αν δεις πως έχει μπουκώσει ή καθε εβδομάδα να καθαρίζεις τυχόν αποφάγια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01754 seconds with 11 queries