Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 05-11-17, 00:17
manos2864 Ο χρήστης manos2864 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2017
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Irakles Εμφάνιση μηνυμάτων
η λεντοταινια μπορει να σου βγαλει αλγες και να σου κανει δυσκολη την ζωη....
κατσε σιγα σιγα το ενυδρειο θελει υπομονη μην κανεις βιαστικές κινήσεις...
το επιπλο που θα το βαλεις πανω ειναι αντοχής???
γιατι το ενυδρειο εχει πολυ βάρος και ας μην του φαίνεται....
το ενυδρειο θελει στρώσιμο θα αρχισουμε πρωτα με την αγορα ενυδρειου και φιλτρου... αν παρεις αυτο που σου εστειλα εχει και φωτισμο και θερμοστατη μεσα στο φιλτρο βαζουμε καποια υλικα ενα εξ αυτων ειναι το βιολογικο υλικο που ειναι πορώδες κεραμικο υλικο ποθ θα κατοικήσουν τα βακτηρια μας... ακομα θα χρειαστείς ενυδρειακο βαμβάκι για να σου μαζευει τις ακαυαρσιες και καθε που θα καθαριζεις το φιλτρο το αλλάζεις.δεν ξερω αν εχει και τιποτα σφουγγάρια μεσα το συγκεκριμένο φιλτρο... θέλεις απο υγρα αντιχλωριο -βακτηρια- και καποια υγρα τεστ για να ξερεις ποτε θα ειναι ετοιμο το νερο σου...
μεσα το διακοσμο του ενυδρειου σου θα τον καθορίσουν τα ψαρια που θα επιλέξεις και οι αναγκες τους...

μην αγορασεις τιποτα πριν το συζητήσουμε εδω γιατι στα καταστήματα μερικες φορες υπάρχει η αναγκη να πουλισουν οποτε σε βαζουν σε βιαστικες κινησεις και τσαμπα εξοδα και κοπο.....διαβασε για τον κυκλο του αζωτου εδω στο φορουμ και δες και ψαρια για τα λιτρα που θα επιλεξεις....

και "υπομονή"

Το επιπλο ειναι αρκετα στιβαρο. Απο ενυδρειο και φιλτρο θα παρω απο αυτα που μου λες.


Απλα πες μου τι αλλο να αγορασω για να ξεκινησω σιγα σιγα να το φτιαχνω. Αν υπαρχει,κατι ακομα που θα χρειαστω και ξερεις πως ειναι καλα και φτηνα πες μου να τα κανω ολα μια παραγγελια απο το ιδιο site.


Θελω να ξεκινησω σιγα σιγα με καποια βασικα. Αυτο με το αζωτο θα το δω που ειπες.


-------------------------


Σχετικά με τα ψάρια μετά από σκέψη και ανάγνωση κατέληξα σε αυτά: 2 αρσενικά με 5 θηλυκά guppy όπως επίσης και 10 γαρίδες red cherry.


Ο λόγος είναι επειδή είναι πανέμορφα, εύκολα με το νερό και την διατροφή τους και πιστεύω πως ταιριάζουν.


Από φυτά από ότι διάβασα χρειάζομαι κερατόφυλλο ή πίστια για να κρύβονται.. και κάποια διακοσμητικά με κρυψώνες..


Τώρα οι απορίες μου είναι οι παρακάτω:


1. Τα φυτά που θα τα βρω για να τα αγοράσω; Τα πουλάνε τα pet shop; Λογικά τα ψάρια / γαρίδες θα τα βρω σε κάποιο pet shop, σωστά;

2. Θα χρειαστεί να πάρω κάποιο είδος χώματος για τα φυτά;

3. Όταν αυξηθεί ο αριθμός τους από τις γέννες. Τι θα πρέπει να κάνω;

4. Την ποσότητα αλατιού και αντιχλώριου πως την καθορίζω;


-------------------------


Edit 5/11/2017


Σχετικά με το κύκλο αζώτου το διάβασα. Λοιπόν από ότι κατάλαβα.. επειδή το ενυδρείο είναι καινούργιο κάποια βακτήρια τα οποία είναι χρήσιμα για το καθαρισμό της αμμωνίας και για τα νιτρώδη ιόντα λείπουν, με αποτέλεσμα αν δεν υπάρξει ενδιαφέρον θα δημιουργηθεί αποδιόργανωση του ενυδρείου και θάνατο των οργανισμών.


Οπότε, για αρχή θα πρέπει να γίνονται κάποια τεστ ενυδρειακής χρήσης (Τα οποία θα ήταν καλά αν μπορούσες να μου προτείνεις κάποια) έτσι ώστε να ελέγχονται αυτά τα επίπεδα. Ένα ενυδρείο χρειάζεται 35 - 40 ημέρες για να στρώσει και να αποκτήσει αυτά τα βακτήρια.


Το πόρισμα που έβγαλα είναι πως χρειάζεται μια σωστή αναλογία φυτών και ψαριών ( Πως το καθορίζω όμως για το δικό μου ενυδρείο; ) για να διατηρηθούν στα σωστά επίπεδα τα νιτρικά άλατα και φυσικά χρήση ενός βιολογικού φίλτρου. ( Λογικά αυτό που μου πρότεινες )


Αν υπάρχει κάτι άλλο ή αν δεν τα έχω καταλάβει σωστά σε παρακαλώ διόρθωσε με.


Σχετικά με την αλλαγή νερού / καθαρισμό ενυδρείου βρήκα αυτό το videaki:


https://www.youtube.com/watch?v=8WFPJ4eWLFg


Πιστεύεις είναι σωστό;


Όπως επίσης τι καθαριστικά θα χρειαστώ να αγοράσω; Γενικά έχω μπερδευτεί με τα καθαριστικά και γενικά αναλώσιμα που θα χρειαστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos2864 : 05-11-17 στις 00:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02209 seconds with 11 queries