Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 11-09-13, 23:26   #1
Διατήρηση φυτών σε ενυδρείο που στρώνει
 
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos
Senior Member
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος 11-09-13, 23:26
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Φίλοι συνχομπίστες καλησπέρα
Μερικές μέρες πριν έστησα ξανά εκ νέου το ενυδρείο μου λόγω μετακόμισης μου σε νέο σπίτι.
Τις πρώτες μέρες λειτούργησε προληπτικά με άνθρακα, από σήμερα λειτουργεί σε φυσιολογικούς ρυθμούς, με σταθερή φωτοπερίοδο, παροχή διοξειδίου από μπουκάλα.. εν ολίγοις όλα κανονικά!

Είναι 125 λίτρα μικτά, siporax και ενυδρειακό βαμβάκι στο εσωτερικό φίλτρο της Juwel, φωτισμός δύο λάμπες από 28 watt η καθεμία (περίπου αναλογία 0,6 watt ανά λίτρο), πλήρες σύστημα CO2 με μπουκάλα, υπόστρωμα Seachem Flourite (σκέτο), μια μικρούλα ρίζα mopani και φυτεμένο περίπου το 50% του βυθού.

Επέλεξα τον φυσικό τρόπο στρωσίματος με τροφή, ρίχνοντας κάθε μέρα (ξεκίνησα από σήμερα).
Η ερώτησή μου έχει ως εξής: μιας και σύμφωνα με τον κύκλο του αζώτου σε άστρωτο ενυδρείο τα πρώτα νιτρικά θα αρχίσουν να κάνουν την εμφάνισή τους σε 3-4 εβδομάδες, μέχρι να φτάσει η ημέρα εκείνη πως θα μπορέσουν να διατηρηθούν τα φυτά χωρίς νιτρικά ??
Επαναλαμβάνω πως το ενυδρείο λειτουργεί κανονικά σα να είχε ψάρια, υπάρχει σταθερή φωτοπερίοδος, παροχή διοξειδίου και ένα από τα καλύτερα υποστρώματα για φυτεμένο (Flourite)... μόνο τα νιτρικά λείπουν.
Σκέφτηκα μια λύση την οποία δεν έχω ξεκινήσει ακόμα φυσικά: να λιπαίνω το ενυδρείο με την προτεινόμενη δοσολογία του Seachem Nitrogen, μόνο μέχρι να φτάσω στη χρονική περίοδο που θα εμφανιστούν τα νιτρικά.. τι λέτε είναι σωστή η σκέψη μου ή υπάρχει/ουν και άλλες λύσεις ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εμφανίσεις: 3859
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01514 seconds with 12 queries