Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 07-09-17, 11:28   #1
Σχεδιασμός νέου 140λιτρου
gadragon
Member
Εγγραφή: 15-10-2011
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 36

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gadragon Ο χρήστης gadragon δεν είναι συνδεδεμένος 07-09-17, 11:28
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα καλησπέρα,
Μετά από αρκετό καιρό απουσίας, αποφάσισα ν ασχοληθώ ξανά με το χόμπι, και θα ήθελα τις προτάσεις/συμβουλές σας.

Η υλοποίηση θα γίνει σιγά-σιγά, όποτε μένει κάνα φράγκο στην άκρη..
Ψαράκια δε βιάζομαι να δω.

Το γενικό πλάνο είναι να κολλήσω μια γυάλα 90x40x40, μάλλον χωρίς κόντρες, 7ρι τζάμι. Ερώτηση πρώτη εδώ: Ακούγεται ασφαλές? (Έχω ξανακολλήσει 2-3 ενυδρεία, κυρίως μικρότερα, χωρίς προβλήματα)

Το ενυδρείο θα γίνει φυτεμένο, για αρχή low tech, και μετά βλέπουμε. Από πάνω θα είναι ανοιχτό, με κρεμαστό φωτιστικό. Για ψαράκια, όταν φτάσει εκείνη η ώρα, σκέφτομαι μάλλον για ένα κοπαδάκι σμηνόψαρα, ίσως μαζί με λίγα ancistrus.

Θα ήθελα τις προτάσεις σας, αρχικά για τον εξοπλισμό:
1)κυρίως για το φίλτρο (εδώ υπάρχει ένας περιορισμός, το ύψος του ντουλαπιού που θα μπει το εξωτερικό φίλτρο είναι ~38cm, και φαντάζομαι δεν μπορώ να το ξαπλώσω)
2)θερμοστάτη (φαντάζομαι ένας οποιοσδήποτε 150w, είναι οκ?)
3)βυθός (υπόστρωμα+ψιλό χαλίκι? -υπόψιν ότι ίσως μπουν τα ancistrus-, μια εκτίμηση για τις ποσότητες που θα χρειαστούν?)

θυμίζω το budget είναι λίγο σφιχτό.

Ίσως είναι νωρίς, άλλα επειδή μπορεί τελικά να έχει να κάνει και με το στήσιμο, θα εκτιμούσα και προτάσεις για ψαροσύνθεση, πάνω-κάτω στα παραπάνω πλαίσια. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν είμαι διατεθειμένος να μαλακώνω το σκληρό νερό τς Θεσσαλονίκης.. οπότε και αυτό υπόψη.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Εμφανίσεις: 3601
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01563 seconds with 12 queries