Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 27-02-18, 11:33
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλημέρα,

Σε ευχαριστώ!

Ο ριάκτορας είναι ο πάρακάτω, πήγα σε έτοιμη λύση και όχι σε diy.


Regular Mixer Reactor CO2 Diffuser For Aquariums Up To 150L


Ας ελπίζω ότι δεν θα έχω κάποιο είδος θέματος, όπως με ροή από το φίλτρο, αν και ονομαστική έχει 620 l/h βέβαια καθαρή λόγο υλικών βγάζει κάπου στα 450-500 όταν είχα κάνει μια μέτρηση.

Το d checker θα το βάλω απέναντί στο πλαϊνό τζάμι στο σημείο που κάνει γωνία με το μπροστινό σύμφωνα με τη πρόταση σου.

Πίσω το έχω το spraybar, αλλά έστω και αυτή η μικρή ανατάραξη αφού θα κοιτάει προς τα πάνω το spraybar, δεν θα οδηγεί το co2 αμεσα στην επιφάνεια? Θα τα δώ φαντάζομαι απλά είναι διαφορετικά όταν ξέρεις τι να κοιτάξεις.

Τον "πίδακα" τον είχα κάποια στιγμή πιο έντονα γιατί ουσιαστικά είμαι στην δοκιμή, τώρα απλά ίσα ίσα που βγαίνει σα καρούμπαλο, έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις κατευθύνσεις ψάχνοντας να βρώ το που είναι καλύτερα, σε συνάρτηση με το Μονομάχο, τα φυτά, το βυθό, την κυκλοφορία του νερού, πόσο μάλλον τώρα και με το co2 που είναι ακόμα μία σημαντική παράμετρος.

Θα το γυρίσω λίγο πιο κάτω, όπως ουσιαστικά παρατήρησες, θα παίξει και μείωση της έντασης λόγο του reactor οπότε φαντάζομαι θα είναι το ιδανικό.

Σκέφτομαι ίσως για κανα diy spray bar με τη λογική που έχει το σπασμό τις eheim.


Εν αναμονή να γίνουν οι δοκιμές με co2, το spray θα το γυρίσω κιόλας να δω πως τα πάει ο μονομάχος, γιατί σύμφωνα με το τι έχω διαβάσει εδώ μέσα, από την μία τα φυτά με λίπασμα και co2 θέλουν καλή κυκλοφορία ενώ ο μονομάχος ήρεμο νερό.

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01513 seconds with 11 queries