Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 05-10-14, 23:16
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τα συγκεκριμένα led έχεις φτιάξει το φωτιστικό;
Πάντος και ένα παλικάρι που δουλεύει σε εταιρία εισαγωγής led, μου είπε να προσέξω γιατί είναι παράξενα. Τέλος μου πρότεινε να πάρω επώνυμα και led και drivers και τροφοδοτικό.
Και με τέτοια έχω φτιάξει, και με 10βατ και με cob 3w 11v. είναι πολύ παράξενα τα 3βατα τα μικρά, και σπαστικά... καίγονται για το τίποτα, απλά και μόνο που κάνει σπινθήρα στην κόληση... Αν έφτιαχνα άλλο φωτιστικό θα έβαζα σίγουρα όχι 3βατα μικρά, αλλά ή 10βατ, ή 50βατ multichip (με το χρώμα on die )όπως λέει και ο φίλος από πάνω!!!

Σε κάθε περίπτωση πάντως, το χρήμα καθορίζει και την κατασκευή, και αφού το 50βατ, multichip κοστίζει κάμποσο (40€+) τα 3βατα, ή τα 10βατα είναι η πιο οικονομική λύση!!!

Σε κάθε περίπτωση αν βάλεις 10βατα, χρειάζεσαι τουλάχιστον 5 ανά χρώμα ανά μέτρο ψύχτρας για να μη γίνει Disco το ενυδρείο!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με πόσο ρεύμα δουλεύουν τα λεντ σου, και πως τα ρύθμισες εσύ?
Τα 3βατα τα έβαλα ανά 3 σε σειρά σε 12βολτ τροφοδοτικό με voltage adjuster, έτσι ώστε να περνάει ένταση 700ma. συνολικά 11 γραμμές, ανά 3 σε σειρά. αλλά καλό είναι τα 3βατα να είναι ίδια σε forward voltage. Σε κάθε περίπτωση με όσους ηλεκτρονικούς έχω μιλήσει μου έχουν πει το ίδιο πράγμα ότι δηλαδή πρέπει να τα λεντ να συνδέονται σε σειρά με μία αντίσταση, αλλά στην πράξη είναι λίγο αδύνατον αυτό... π.χ. βάζεις την πρώτη τριάδα και για να δουλέψουν σωστά βάζεις μία αντίσταση 6,2 ωμ αν θυμάμαι καλά. συνδές τη δεύτερη, και πέφτει η αντίσταση και στις δύο γραμμές... βάζεις και 3 και 4 και κτλ μέχρι να τελειώσεις όλες τις γραμμές πρέπει να ρυθμίσεις την αντίσταση ξανά και ξανά και ξανά, και κάποιο κύκλωμα δε θα δουλεύει σωστά (θα φέγγει λιγότερο ή περισσότερο) και θα θέλει πάλι υπολογισμό αντίστασης κτλ... οπότε, keep it simple!!! αν δεν έχεις τροδοτικό με voltage adjuster, Πάρε ένα voltage adjuster ή ένα Pwm π.χ. http://www.ebay.com/itm/Mini-3-Key-1...item5b0623a811

Και ρύθμισε όλο το κύκλωμα από μακρυά... φιλική συμβουλή πάντως, μην μπλέξετε με αντιστάσεις και πολλά πολλά λεντ... σε 2 ή 3 εντάξει από εκεί και πάνω... πρόβλημα!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταματη καλη επιτηχια ευχομαι στο προτζεκτ , αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι θες σταθερο ρευμα και η ταση να παιζει ..εγω στην αρχη δουλευα τα λεντ με τροφοδοτικο σταθερης τασης και λεντ ειχαν θεμα τρεμοπαιζαν καποιες φορες και εκαιγαν και αρκετα βατ πραγματικα παραπανω οταν μετρησα καταναλωση . Το ενυδρειο τι διαστασεις εχει ; Εγω απο αυτα που εχω δει θα σου προτεινα να πας σε μουλτιτσιπ που θα εχει ολα τα χρωματα μαζεμενα σε ενα φακο και το αποτελεσμα ειναι πολυ φυσικο χωρις ντισκο εφε στο ενυδρειο
τρεμόπαιζμα δεν έχω δει όπως και να σύνδεσα τα μεγάλα αυτά λεντ... ίσως το τροφοδοτικό σου να μην τα στήριζε ή να μην άντεχε το ρεύμα ή κάποιο άλλο πρόβλημα υπήρχε αλλά δε νομίζω να έφταιγε η έλλειψη αντίστασης!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 05-10-14 στις 23:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01861 seconds with 11 queries