Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-12-10, 23:43
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή Βraveheart's Valley

Για μέρες μετά από το θέμα που έγραψα με τις διάφορες τεχνικές aquascaping δεν μπορούσα να κοιμηθώ αφού στον νου μου έτρεχαν διάφορες πιθανές ιδέες για να δημιουργήσω ένα καινούργιο Aquascape παρόλο που ήξερα ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει σύντομα.


Έλα όμως που ένα ατύχημα με το Co2 σε συνδυασμό με θεραπεία melafix/pimafix/ektozon και τάισμα με σπιρουλινά από Λαϊκή με έκανε να βρεθώ με 10νεκρα ψάρια και πάνω από 150γαριδες . Και εκεί που είχα σαλέψει και μάζευα νεκρούς λέει η γυναίκα μου ‘’Γιατί δεν το ξεστήνεις να το καθαρίσεις’’ Τινγκ μια λάμπα άναψε στο κεφάλι μου και πηρά τηλ τον jiraiya.



Έτσι το ‘’The Wild Roots’’ ένα Aquascape που με γέμισε με γνώσεις και εμπειρίες ήρθε στο Τέλος του και την θέση του πήραν 55κιλα Ξυλοπέτρες που δημιούργησαν ένα νέο Aquascape που ανήκει στην κατηγορία Mountainscape το ‘’ Βraveheart's Valley’’ και έτσι ο Jiraiya έγινε νονός όχι μόνο της κόρης μου αλλά και του ενυδρείου μου. (δεν μου έφτανε μια φορά κουμπάρος ).










Tην παρασκευή το βράδυ θα Ανεβάσω φωτο από το ενυδρείο ενώ τώρα θα σας δώσω μια γεύση για το τι θα δείτε καθώς και πως έχει δημιουργηθεί το τελικό αποτέλεσμα

Αρχικά αγοράστηκαν από το Leroy Merlin 55κιλα Ξυλοπέτρες. Για να αποφασίσω τι πέτρες θα πάρω είχα μέσα στο κρύο τον jiraiya δυο πωλητές λίγο πιο μακριά και εγώ με χάρτινα μέτρα είχα κάνει στο πάτωμα του καταστήματος τις πραγματικές διαστάσεις του ενυδρείου και έφτιαξα στο μαγαζί το hardscape.










Μετά επιλεχτήκαν από το παλιό Aquascape μόνο τα παρακάτω φυτά και τα υπόλοιπα χαριστήκαν:
Marsilea hirsuta
Echinodorus tenellus
Riccia fluitans
Flame moss
Pogostemon helferi
Maritima.
Το πιο δύσκολο κομμάτι ήταν το δέσιμο της Riccia σε έναν τεράστιο βράχο αφού αυτό το φυτό κανονικά είναι φυτό επιφάνειας και δεν θα κάνει ποτέ του ρίζες και ο βράχος είναι τόσο μεγάλος που άμα έπρεπε να βγει στο μέλλον θα χαλούσε σχεδόν όλο το ενυδρείο έτσι πηρά πετονιά θερμό σιλικόνη κοπίδι και έπιασα δουλειά










Tα υπόλοιπα την παρασκευή


kingrim
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01721 seconds with 11 queries