Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 14-09-13, 15:01
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Σημερα ειχαν την τιμητικη τους οι μετρησεις τοσο στο νερο της βρυσης οσο και στην υπαρχουσα "γυαλα".
Τα αποτελεσματα με ενθουσιασαν,γιατι εδειξαν οτι η γυαλα μου ειναι ηδη στρωμενη!

1.Τιμες νερου βρυσης:

ΡΗ 7,5
ΝΗ3 (ολικη) <0,01 mg/lt
NO2-NO3 δεν θεωρησα απαραιτητο να μετρησω
kH 19 dKH
gH 31 dGH


2.Τιμες "Ενυδρειου" υπαρχοντος 25 λτ


ΡΗ 7.5
ΝΗ3 (ολικη) 0.05 mg/lt
NO2 0
NO3 15mg/lt
KH-gH δεν εκρινα απαραιτητο να μετρηθουν-το ενυδρειο μονο πλαστικουρα και χρωμα εχει μεσα,δεν εχεο πετρες.
Θερμοκρασια 28 βαθμοι αλλα κατι μου λεει πως το θερμομετρο δε μετρα σωστα και η πραγματικη ειναι 1 - 2 βαθμους πιο κατω.

Με βαση αυτα τα στοιχεια και με δεδομενο οτι
α)δεν "δεσμευομαι" πλεον απο το χρυσοψαρο -θα παει σε φιλο μαζι με μια 60ρα γυαλα 2-3 φυτα,το υπαρχον φιλτρο μου αφου το στραγγισω,μπολι απο μενα και τις καταλληλες οδηγιες, για δωρο -
β)δεν θελω ακομα τουλαχιστον ενυδρειο με τρελη αναπαραγωγη
γ)θελω ευκολα και οχι πολλα φυτα μεσα,
δ)θελω να εχει το στοιχειο του εντυπωσιασμου-ομορφα και περιεργα στο ματι ψαρια-,αλλα να ειναι σχετικα ευκολο στην διαχειρηση του,

τι αλλη ψαροσυνθεση θα μου προτεινατε εκτος απο χρυσοψαρα?
Ξερω οτι ζηταω πολλα αλλα, λιγο τα ψωνια χτες και η αποψη οτι εχω καλυτερες επιλογες για τοσο μεγαλο ενυδρειο ,λιγο οι ,για εμενα ,καλες τιμες στις μετρησεις μου σημερα,με εκαναν και αναθαρρεψα
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον που δειχνετε και εκ των πρωτερων για τις απαντησεις σας.
Παω να βαλω σε νερο τα mopani,να ειναι ετοιμα την Τεταρτη .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01891 seconds with 11 queries