Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 08-09-16, 11:30
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@Τάκης Όντος. Πρέπει να φτιάξω κάτι για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο !!!

Το σιφόνι είχε τα θέματα του μέχρι να δουλέψει. Είχα όμως μπόλικο χρόνο να κάνω τις δοκιμές μέχρι να μπολιαστεί η ελαφρόπετρα. Τουλάχιστον αυτή την φορά το άσπρο δοχείο είναι αρκετά μεγάλο και είναι εύκολο να κάνω τροποποιήσεις. Έχει 2-3 μέρες τώρα που δουλεύει απροβλημάτιστα
Όταν ο μαύρος σωλήνας ερχόταν σε επαφή με το νερό από κάτω δεν σταμάταγε. Έπρεπε να τον κοντύνω. Διάβασα ότι από πάνω πρέπει να είναι μεγαλύτερη η είσοδος. Τελικά μόλις το γύρισα ανάποδα και είχε μεγαλύτερη έξοδο από κάτω άρχισε να δουλεύει σωστά. Έπαιξα με το ύψος της αντλίας και το ύψος της επιστροφή του νερού στο μπλε δοχείο (μανομετρικό ύψος). Ήμουν ψυλλιασμένος και από το παλιότερα πείραμα μου και τώρα σαν να έπαιξε ποιο γρήγορα.

@no_name Χχχμμ.... σωστή παρατήρηση. Στην αρχή έπαιζε το σύστημα με τον σωλήνα της επιστροφής στον πάτο του σιφονιού. Μετά από πειράματα άρχισε να παίζει ενώ είναι στην επιφάνεια του σιφονιού. Κανονικά θα το τραβήξω ακόμα λίγο ποιο πίσω και θα το βάλω να πέφτει πάνω σε βάτα για να κρατάει και τυχόν ακαθαρσίες.

Υ.Γ. Ωραίο λίνκ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01414 seconds with 11 queries