Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #100  
Παλιά 24-11-15, 10:25
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τα 2 μικρά πιστεύω ότι δεν χωράνε στο στόμα του μεγάλου. Το μεγάλο δεν τους δίνει καν σημασία. Αυτά είναι ακόμα αγχωμένα και κρύβονται. Όσο για το φαγητό δεν ξέρω κατά πόσο τους δίνω αρκετή τροφή. Τώρα που χειμωνιάζει τους δίνω μικρότερες ποσότητες. Το μόνο σίγουρο με την ταΐστρα είναι ότι θα έχουν αρκετά περισσότερα γεύματα μέσα στην ημέρα. Έχει επιλογές μέχρι 6 γεύματα ημερησίως με αρκετές επιλογές για την ποσότητα.

Με το skimmer έπρεπε να έπαιρνα και άλλες φώτο !!! Το νερό πάει στα φίλτρα που έχω. Το βάθος είναι όσο το 1ο σκαλοπάτι (25-30 εκατοστά). Έκανα μια τρύπα στο δοχείο του νερού. Πέρασα τον σωλήνα και μετά βίδωσα από μέσα την αντλία. Έτσι το νερό περνάει μόνο από το άνοιγμα που έχω κάνει. Το παλιό skimmer (καφάσι) το είχα ντύσει με σακούλα. Τρύπαγε με τον καιρό και δεν ρούφαγε μόνο από την επιφάνεια. Επίσης το παλιό ήταν ρηχό και κόλλαγαν πολύ εύκολα τα φύλλα πάνω στην αντλία με αποτέλεσμα να θέλει συχνό καθάρισμα. Όταν φυσά και πέφτουν μπόλικα φύλλα ίσως χρειαστεί και καθημερινό καθάρισμα. Η λίμνη είναι υπερυψωμένη περιμετρικά οπότε δεν έχω πρόβλημα με τα φύλλα που έχουν είδη πέσει. Δεν πρέπει να βρίσκεται κοντά στην ταΐστρα γιατί θα τραβάει την τροφή, πριν προλάβουν να την φάνε τα ψάρια. Το άνοιγμα μπροστά είναι 1 με 2 εκατοστά κάτω από την επιφάνεια του νερού. Αν η στάθμη του νερού πέσει κάτω από το στόμιο που τραβάει νερό (είτε λόγου εξάτμισης, είτε επειδή τα φύλλα φράξανε την είσοδο), τότε το δοχείο αδειάζει και λόγο άνωσης έρχεται στην επιφάνεια Για αυτό έβαλα τούβλα ανάμεσα από τα κεραμίδια για να το κρατάνε κάτω. Αν το νερό ανέβει αρκετά εκατοστά πάνω είτε θα τραβάει τα φύλλα με πολύ αργό ρυθμό είτε καθόλου. Έχω κρατήσει ένα κομμάτι πλαστικού για να φτιάξω μια μεταβαλλόμενη πόρτα , αλλά ακόμα δεν ξέρω πως ακριβώς να το υλοποιήσω.

Αν είχε μεγαλύτερη διάμετρο και ήταν ακόμα ποιο βαθύ τόσο λιγότερη συντήρηση θα χρειαζόταν. Πάντως είναι ένας απλώς και οικονομικός τρόπος για DYI skimmer.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01542 seconds with 11 queries