Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 03-01-13, 13:21
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Επαναφερω λιγο το θεμα, καλη χρονια σε ολους. Γυρισα χτες βραδυ απο διακοπες οι οποιες ηταν διακοπτενες λογω δουλειας εδω, αλλα ημουν τυχερος επειδη πριν φυγω εναν ανδιστρους δεν τον εβλεπα στα πολυ καλα του, σαν να ειχε καυγα γδαρμενος. Οταν γυρισα λοιπον τον εψαξα τον βρηκα, εδειχνε να στρωνει το τραυμα (η τελωσπαντων η ασπριλα στα πλαγια του) αλλα απο κινητικοτητα 0. Μια μερα τον εψαχνα μετα δεν τον βρηκα, περασε το βραδυ και το πρωι πριν φυγω για θεσαλονικη τον βρηκα νεκρο. ξαναμετρησα ολες οι μετρησεις καλες, μονο τα νο3 ηταν κοντα στο 20. Σημερα (τωρα) που ανοιξαν τα φωτα, ειδα οτι σχεδον ολοι οι καρδιναλιοι στην κοιλια τους εχουν μια ασπριλα, οπωσ οταν ταιζω γκρινταλ η εχουν παραφαει, ενω πριν φυγω ηταν ολο του κατω τους μερος κοκκινο. Μετραω τα παρακατω
Ph 7,2 gh 4 kh 2 no2 0 no3 20 nh3/nh4 0-0.25.

Οι αποριες μου: οταν μετρατε εσεις αμμωνια (απι) βγαινει κιτρινο; Εγω σε φως ηλιου γιατι στις περισσοτερες μετρησεις μου ΙΣΩΣ και να το κανω 0,25; Ενα αυτο.
Δευτερον και κυριοτερον. Το υποστρωμα μου ειναι ασβεστολιθικο (ελαφρως, ειναι βασαλτης με αραια και που καποια ασπρα πετραδακια ασβεστολιθικα). Αποτελεσμα να κρατιεται η kh στο 4 και τωρα που τα ραμσχορν εχουν αυξηθει πολυ, ναχει σταθεροποιηθει στο 2. Καλο αυτο ετσι; Ωραια. ΠΩΣ γινεται να βαζω 100% οσμωση και επειδη μεχρι προ ολιγου ειχα gh 6-7 δεν εβαζα seachem equilibrium για καποιες αλλαγες που ανεβαζει την gh. Τωρα δεν ξερω τι εγινε και επεσε στο 4. Υπαρχει καποια περιπτωση που εγω αγνοω, κατι μεσα στο ενυδρειο να ανεβαζει την gh? και γινεται αυτος ο αποχρωματισμος στα καρντιναλ να ειναι απο καποια ελλειψη στοιχειου λογω μη προσθηκης equilibrium για 2-3 αλλαγες; Ευχαριστω και σορρυ για το ποστ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01531 seconds with 11 queries