Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 18-12-07, 11:17
Emily Ο χρήστης Emily δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2007
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Με πρόλαβες και απαντήσαμε ταυτόχρονα!

Έχουμε το ίδιο ενυδρείο! Αυτό έστρωσα κι εγώ πέρσυ και τώρα κατοικείται από 2 όμορφα χρυσόψαρα!
Λοιπόν οι ερωτήσεις σου μία μία

Υπόστρωμα: Είναι συνήθως λίπασμα για τα την ανάπτυξη των φυτών το οποίο μπαίνει κάτω από το χαλίκι ή την άμμο ανάλογα με τι είδους φυτά θέλεις να βάλεις. Για τα εύκολα φυτά (ανούμπιες, Egeria, Camboba, Valisneria) δεν είναι απαραίτητο.

Χαλίκι ή άμμος ναι από πετ σοπ αλλά να είναι ουδέτερο και ΟΧΙ ασβεστολιθικό (και η άμμος το ίδιο αν δεν κάνω λάθος). Το μέγεθός του πρέπει να το αποφασίσεις ανάλογα με τι ψάρια θα βάλεις αν και το ποιό σύνηθες είναι ψιλό-μεσαίο.

Ο θερμοστάτης σου είναι μια χαρά και εγώ τον έχω ακόμα και δουλεύει ΟΚ.

Τη λάμπα και ανακλαστήρα καλό θα ήταν κάποια στιγμή να την αλλάξεις με μια ενυδρειακή αλλά και αυτό δεν είναι επείγον.

Τώρα το φίλτρο...
Όπως και να έχει πρέπει να προμηθευτείς βιολογικό υλικό για να γίνουν οι αποικίες των βακτηριδίων. Αυτό συνήθως είναι ένα κεραμικό υλικό που το λέμε 'μακαρόνι' γιατί έχει το σχήμα κοφτού μακαρονιού. Επίσης θα το βρεις σε πετ σοπ. Εγώ προσωπικά πήρα της Sera τη συσκευασία 1lt. Υπάρχουν όμως και άλλες εταιρείες. Επίσης χρειάζεσαι υαλοβάμβακα-και αυτό από πετ σοπ.
Το μπλε σφουγγάρι είναι ΟΚ.
Ο κυκλοφοριτής (αντλία) δεν είναι ότι καλύτερο και μάλλον θα χρειαστεί αλλαγή κάποια στιγμή, οπότε ίσως να ήταν καλό να τον αλλάξεις τώρα που είναι αρχή για να γίνεται πιο καλά η κυκλοφορία του νερού (και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο).

Σε περίληψη: Πλένεις καλά το χαλίκι (ή άμμο), το στρώνεις (για αυτό το ενυδρείο θα χρειαστείς γύρω στα 15-20 κιλά χαλίκι) βάζεις αν έχεις διακοσμιτικά, ξύλα κλπ, γεμίζεις με νερό αποχλωριοποιημένο και ξεκινάς με την πρόσθεση αμμωνίας.

Αυτά για αρχή! Για ότι απορείες έχεις, ρώτα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01434 seconds with 11 queries