Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #46  
Παλιά 08-05-17, 11:24
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

βασιλη μου το ξερω οτι εγω σου ανεφερα για τη λαβα την ελαφροπετρα και τα λεγκα που χρησιμοποιουν στα bog.και μιας και εγω το σκεπτομαι εδω και χρονια να φτιαξω ενα. η γνωμη μου και μονο η γνωμη μου ειναι πως οταν εγω θα φτιαξω δεν θα βαλω τιποτα και κανενα υλικο απο αυτα που βλεπεις οτι βαζουν η απο αυτα που σου ειπα.και θα σου συστηνα να κανεις το ιδιο.η ιδεα μου ειναι να βαλεις μια σειρα πλαστικα καφασια αναποδα στο κατω μερος της δεξαμενης σου και ισως με μια μονο στρωση αραιο δυχτι σκιασης και πανω σε αυτα να πατησουν μια δευτερη στρωση με καφασια με φυτα γυμνοριζα που θα απλωσουν γρηγορα ριζες να σου φιλτραρουν το νερο και να ειναι πιο ευκολο στο καθαρισμα ,και μιας και εισαι σε νησι και δεν ξερω αν βρισκεις ευκολα φυτα ενα ευκολο φυτο σαν αντοχη αλλα και να το βρεις που κανει καλη δουλεια στο φιλτραρισμα ειναι η κυπερη οχι ο παπυρος ο αιγυπτιακος,ειναι αλλο φυτο.επισης οι υδροβιες οι ιριδες ,το νεροσεληνο η λευκοκεφαλα και αλλα.την εισοδο του νερου στην λεκανη σου απο κατω,και αλλη μια βανα κατω για το αδειασμα .και στο επανω μερος την εξοδο.το νερο θα μπαινει απο κατω ,και θα αρχιζει να γεμιζει την δεξαμενη σου ανεβαινοντας προς τα πανω περνωντας απο τις ριζεσ των φυτων ,και στο τελος πανω πανω ,απο ενα σωληνα θα υπερχιλιζει στη λιμνη σου.Με αυτο τον τροπο οταν θα θες να το καθαρισεις το φιλτρο θα σηκωνεις τα καφασια με τα φυτα οπου και το βαρος θα ειναι και πιο διαχειρισιμο θα τα ξεπλενεις θα τους κλαδευεις λιγο τις ριζες για να μην εξαπλωθουν ανεξελεκτακα θα ξεπλενεις και τη λεκανη σου και αυτο ηταν. αντι για καφασια υπαρχει και πιο ειδικο υλικο να βαλεις στο κατω μερος .αλλα και τα τελαρα μια χαρα θα ειναι και πιο οικονομικα.και ολα αυτα που σου αναφερω ειναι οι σκεψεις μου αν θα εφτιαχνα δικο μου πως θα το εφτιαχνα.(μη με βριζεις μετα αν κατι στραβωσει)παντα κραταω και μια πισινη τωρα η αποφαση ειναι δικια σου,καλλη επιτυχια!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01507 seconds with 11 queries