Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 24-01-11, 11:30
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Καλημερα , ωρα να δωσω εξηγησεις για το καθετι που ειπα , απλα και μονο για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις αοριστες !

Chapter 1
Ο πυργος !
Ο πυργος εαν δεν ειναι καλης ποιοτητας κατασκευης μπορει να ελευθερωσει επικυνδηνα τοξικα μεσα στο ενυδρειο ! Σωστα; ας με διαψευσει καποιος!
Επισης σαν αντικειμενο δεν μπορει να υφιστατε σε ενα περιβαλλον με ψαρια , εσυ blackghost δεν ξενερωνεις οταν βλεπεις μια σαμπρελα μεσα στην θαλασσα , καπως ετσι φαινεται και ο πυργος μεσα στο ενυδρειο για μενα και αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο και το σεβομαι .
Προφανως αν ο Πυργος ειναι καλης ποιοτητας θα εχει σκασει και ενα 80-100€ για αν τον παρει .
Οσο για την καταταξη του σε βιοτοπικο ή κοινωνικο ενυδρειο ή "γουσταΤΟΥιδιωκτητη" ενυδρειο ή φουτουριστικο ή ... δεν πρεπει να υπαρχουν και καποια ορια ; Καποιος δεν πρεπει να πει "φιλε , μπορεις να το κανεις βιοτοπικο με αυτα και αυτα ή κοινωνικο με αυτα και αυτα " , ολα τα υπολοιπα απλα δεν ειναι "η προσομοιωση της φυσης ,σε οσο μεγαλυτερο βαθμο μπορουμε ,σε μια γωνια του σαλονιου μας " ( Που για μενα ειναι αυτο το χομπι )

Chapter2
To Φοντο

Ειπα μαυρο γιατι :
1. Δεν "κλεβει" το μαυρο χρωμα το ματι και κραταει την προσοχη στα ψαρια , αν ειναι ασημι ή αλλο χρωμα εκτος απο μαυρο τα τονιζει

2.Μου αρεσει περισσοτερο σε μενα , ακομα καλυτερα αν μπορουσε ενα 3D φοντο θα εδειχνε ακομα καλυτερα !

3.Προσωπικη αποψη .

Chapter3
Tο Φως

Δεν ειμαι γνωστης εις βαθος του φωτισμου στα ενυδρεια , το παραδεχομαι , θυμαμαι ομως απο ενασχολησει αλλων γνωστων μου με τον φωτισμο οτι την ροζ λαμπα την βαζουν για να δωσουν μερικα φασματα ακομα στα φυτα για φωτοσυνθεση , σωστα ; Σκεφτομενος αυτο και σαν νεος που ειναι το παιδι στο χομπι (νομιζω σορρυ αν κανω λαθος) μαλλον εχει παρει την λαμπα απο πετσοπ ,αρα ενυδρειακη . Ετσι του απαντησα και γω !
Οσο για την διαρκεια , ναι οντως δεν ρωτησα την ενταση του φωτισμου , αλλα αν η ενταση ειναι υψηλη 10 ωρες !;! Δεν πιστευω οτι δεν εχει επιπτωσεις , ξερω οτι θελουν χαμηλο φωτισμο για να ζευγαρωσουν !
Συνφωνω με το θεμα ισορροποιας απολυτα .


Chapter4
Επιλογος

Χαιρομαι οταν εμπειροτεροι συμβουλευουν νεους στο χομπυ(πραγμα που εγω τελευταια δεν κανω για πολλους λογους) αλλα ας ειναι καπως διασταυρωμενα αυτα που λεμε.
Επειδη κατι ειπαν 2-3 ή επειδη εχει γινει της μοδας κατι αλλο δεν σημαινει οτι ντε και καλα ετσι πρεπει να τρεχει ενα ενυδρειο.
Σου εξηγησα την οπτικη μου παραπανω για τις συμβουλες μου ! Οσο για την "μοδα" νομιζω οτι δεν χωραει στα ενυδρεια !!!

Το θεμα ειναι να ζουν ανετα και υγιη τα ψαρακια μας. Τωρα αν θα προσομοιαζουμε απολυτα το βιοτοπικο , λιγο ή καθολου αυτο ειναι θεμα γουστου και μονο. Τα ψαρια μας (εκτροφης) δεν εχουν σιγουρα ιδεα απο τον βιοτοπο τους ουτε θα σταβωσουν και πολυ αν κολυμπανε διπλα σε ενα πυργο. Ισα ισα που αν εχει και καμια τρυπα αυτος θα το βολευτουν πολυ!
...και επειδη δεν θυμουνται τον βιοτοπο τους ας το κανουμε οπως γουσταρουμε με καστρα παρθενωνες δυτες και σεντουκια ! Επισης και στο Rio Orinoko μπορουμε να ριξουμε ενα ενα αυτοκινητο μεσα και να μαθουν τα ψαρια οτι στον βιοτοπο τους εχει αυτοκινητα !

Υ.Γ. Επειδη ειναι γραπτος ο λογος ελπιζω να κατανοητο τι θελω να πω.
Αλλο πραγματικος βιοτοπος , αλλο προσωπικο γουστο και αλλο παροδικο ρευμα βιοτοπικης αυθεντικοτητας και ανωτεροτητας

Φιλικα Παντα

Ο Γραπτος Λογος θα παρεξηγητε παντα , σου ζητω και γω το ιδιο , απλα με προκαλασες δημοσια και επρεπε να απαντησω ! Το μονο που δεν καταλαμβαινω ειναι το "παροδικο ρευμα βιοτοπικης αυθεντικοτητας και ανωτεροτητας" ;
Μεχρι το αυθεντικοτητας οκ ... το ανωτεροτητας ; Δεν ειπα οτι ειναι υποδιεστερα τα αλλα σε ομορφια αλλα χανουν σε φυσικοτητα ! Τουλαχιστον για μενα !

Το φιλικα εννοειται ...!!!

Σορρυ για το μακροσκελες ποστ .Αν καταπατατε το ποστ του φιλου και αν η συζητηση επιμικυνθει και αλλο ας ανοιχτει ενα θεμα αλλο να συνεχιστουν εκει ! Σορρυ karderinas33
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02188 seconds with 11 queries