Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 07-05-16, 14:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων

Συμπαθατε με, αλλα θα μας διαβασει κανας χημικος και θα μας παρει με τις ντοματες.
Οξειδωση λεγεται η ενωση χημικων στοιχειων με το στοιχειο Οξυγονο.
Συχνα αναφερεται και ως καυση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το redox μιλουσε πιστευω. http://www.americanaquariumproducts....Potential.html
Για τη σχεση του με τις αλλαγες νερου στο (7) εδω http://www.americanaquariumproducts...._cleaning.html
Σωστά με διόρθωσε/συμπλήρωσε ο Σπύρος
Το φαινόμενο της οξειδοαναγωγής εννοούσα, λάθος διατύπωση
-------------------
Τώρα για τα υπόλοιπα.
Για το θέμα της εξάτμισης συμφωνώ, προσθέτοντας μόνο το νερό που εξατμίζεται αυξάνονται οι σκληρότητες, αυτό συμβαίνει με τα φλοτέρ που συμπληρώνουν μόνο ότι εξατμίστηκε, αν όμως συμπληρώνεις νερό με το τρόπο που συζητάμε , επειδή δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβός το νερό που εξατμίζεται τη κάθε φορά, προγραμματίζεις καθημερινά μια μικρή προσθήκη, με την εμπειρία θα δεις το πόσο πρέπει , και αυτό πάντα να είναι παραπάνω από το νερό που παρατήρησες πως εξατμίζεται, θεωρώ πως μειώνεις το φαινόμενο της αύξησης της σκληρότητας, και με την εβδομαδιαία αλλαγή μειώνεις έως και εξαλείφεις το πρόβλημα αυτό.
Το αν λειτουργούν ή όχι οι αντλίες είναι πραγματικά μια άσκηση ανάδευσης.
Τώρα για άλλα πιθανά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν, ότι έχω αναφέρει έως τώρα το λειτουργώ, το ενυδρείο που λειτουργεί με αυτό το τρόπο φέτος το καλοκαίρι κλείνει 2 χρόνια λειτουργίας. Στο 1ο χρόνο λειτουργίας, με παρατηρήσεις και μετρήσεις είδα πως μπορεί να βελτιωθεί το όλο σύστημα ή πως μπορεί να γίνει πιο ασφαλές και οικονομικό και τα εφάρμοσα. Φέτος το Χειμώνα έκανα και τη τελευταία βελτίωση, αυτή που τ φρέσκο νερό να πέφτει επάνω στους θερμαντήρες, έτσι θεωρώ πως έλυσα κατά κάποιο τρόπο και αυτό το θέμα που με απασχολούσε, η απότομη πτώση της θερμοκρασίας. Το προηγούμενο καλοκαίρι (από Μάιο/Ιούνιο έως και Οκτώβριο) οι αλλαγές γινόντουσαν με αυτό τον τρόπο χωρίς καμία δικιά μου παρέμβαση, και συγκεκριμένα οι αλλαγές γινόντουσαν 6 το πρωί (την ώρα δηλαδή που εγώ κοιμόμουν) που το νερό είναι πιο δροσερό για να αποφύγω απότομη αύξηση της θερμοκρασίας επειδή οι σωλήνες είναι εξωτερικές και στην αρχή βγάζουν πολύ ζεστό νερό.
Το σύστημα με το ρελέ αποδείχθηκε πολύ αξιόπιστο γιατί όπως είπα πιο πάνω, ο ρελε είναι διπλός και χρησιμοποιώ τον αφοπλισμό του για να διακόψω τη παροχή ρεύματος, που σε αυτό η πιθανότητα δυσλειτουργίας θεωρητικά αδύνατη, και χρησιμοποιώντας και τις 2 επαφές διπλασιάζω αυτόματα την ασφάλεια λειτουργίας.
Τώρα ότι μπορεί να συμβεί κάτι ποτέ δεν είναι απίθανο, ο Μέρφυ καλά τα λέει άσχετα ότι δεν μας βολεύουν, για αυτό έκατσα και σκέφτηκα για το κάθε εξάρτημα τι θα συμβεί αν δεν λειτουργήσει σωστά.
Στην υπερχείλιση μπήκε σίτα, σαν και αυτή που βάζουμε στο μπαστούνι εξωτερικού φίλτρου, 2 χρόνια τώρα κανένα πρόβλημα, όποτε το θυμάμαι το καθαρίζω.
Χρονοδιακόπτης, αν δεν λειτουργήσει δεν θα γίνει αλλαγή.
Ηλεκτρομαγνητική , αν δεν λειτουργήσει δεν θα μπει φρέσκο νερό και οι αντλίες των φίλτρων δεν θα λειτουργούν για όση ώρα θα έπρεπε να μπαίνει φρέσκο νερό. Από όσο έχω παρατηρήσει , χρόνια έχουμε πλυντήρια ρούχων και σπάνια έχω ακούσει πως έχει παρουσιαστεί πρόβλημα σε αυτό το εξάρτημα. Να πω πως έχω βάλει ηλεκτρομαγνητική πλυντηρίου ρούχων.
Ρελέ, όπως είπα και πριν , λειτουργεί με τον αφοπλισμό , και οι 2 επαφές μειώνουν στο μισό τη πιθανότητα προβλήματος.
Φίλτρο άνθρακα, μπορεί να μπουκώσει, περιοδικά το ελέγχουμε, έτσι και αλλιώς όμως θα το αλλάζουμε κάθε χρόνο.
Αυτά είναι όλα, απλή κατασκευή με πολύ λίγα κινούμενα μέρη (ρελέ & ηλεκτρομαγνητική).
Και όπως είπα και πριν , όλα τα εξαρτήματα λειτουργούν σχεδόν 2 χρόνια χωρίς να συμβεί ποτέ κάποιο πρόβλημα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02909 seconds with 11 queries