Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 10-05-18, 09:17   #1
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(βατερλο)
idrak
Junior Member
Εγγραφή: 10-05-2018
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 1

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
idrak Ο χρήστης idrak δεν είναι συνδεδεμένος 10-05-18, 09:17
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα σε ολους,
Ειμαι και εγω ενας απο αυτους λοιπον!!!! Νεος απειρος με το hobby. Το ενυδρειο μου ειναι 200lt (το εφτιαξα μονος μου) εχω εσωτερικο φιλτρο dophin 2000, Θερμοστατη και απο διακοσμηση εχω βαλει πετρα και ξυλο(οπου και ρωτησα εαν χρειαζεται βρασιμο και μου ειπαν οχι).
Γεμισαμε το ενυδρειακι μου, εβαλα τα αντιχλωρια και καρφι πεταξα τα βακτηρια (king british) . Χωρις ψαρια μεσα. Α και επισης δεν εχω βαλει φωτισμο ακομα(δεν ξερω αν παιζει ρολο στο στρωσιμο)
Stage 1) Για 4 μερες η ομιχλη που ειχε μεσα το ενυδρειο ηταν χειροτερη και απο την Βασιλιτσα οταν πηγαινα στο βουνο. Διαβασα για κυκλο αζωτου , για να ριξω τροφη μεσα (οπου και το εκανα χωρις να ξερω δοσολογια και περιοδικοτητα) τιποτα!!!!!
stage 2) Πηγα σε ενα τυπο που ειχε ενα pet shop και του ειπα τι παιζει....μου ειπε οτι δεν επρεπε να βαλω βακτηρια μεσα.....απλα να γεμιζα το ενυδρειο με νερο και αντιχλωριο να εβαζα το φιλτρο εν δρασει (για 3 μερες)και μια μερα πριν φιλοξενησω ψαρια να εβαζα μεσα τα βακτηρια που μου εδωσε αυτος.....
stage 3) αδειασα το ενυδρειο κατα 95% και το γεμισα με νερο για 3 μερες οπου και παλι ομως η ομιχλη ηταν βουνισια μεσα χωρις να βαλω βακτηρια μεσα. Τοτε αρχισα να διαβαζω παλι κ παλι κ παλι και εβλεπα οτι επρεπε να βαλω τα βακτηρια ακομα και αν δεν ειχα σκοπο να βαλω μεσα ψαρια ακομα. Ετσι και εκανα λοιπον.... τα εβαλα μεσα (η θολουρα υπαρχει οχι τοσο εντονη αλλα ειναι πολυ αισθητη ακομα, και στα ξυλα εχω παρατηρησει οτι εχει κατσει κατι σαν πουρι επανω τους .....χαχαχα). Εριξα λιγη τροφη και τωρα ειμαι στο του περιμενε......
Εχω παρει τεστ (οχι στικς , καποια τις water life για αμμωνια και ΝΟ2) .
Οι μετρησεις μου εδειχναν ....μεχρι και χτες
ΝΗ4:0
NO2:0,25
PH:7,24
Ρε παιδια τα εχω κανει χαλια? ποσο πρεπει να περιμενω για να καθαρισει το νερο? θα πρεπει να κανω αλλαγες συχνες? Ποια η διαδικασια? φφφφφφφ
Ξεχασα να σας πω οτι απο την σχιζα μου αγορασα και ενα UV sterilizer το οποιο και περιμενω.....
Εμφανίσεις: 2479
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01594 seconds with 12 queries