Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 03-01-14, 12:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκευτομαι για 300 λίτρα..
Από τη μικρή μου εμπειρία θα σου πρότεινα πως τα σκαλάρια πρέπει να είναι από 8 και πάνω (μειώνονται οι αντιπαραθέσεις) να έχεις ενυδρείο πάνω από 350 λίτρα και με ύψος από 55-60 πόντους και πάνω (τότε θα τα δεις σε όλο τους το μεγαλείο), από συγκάτοικους οι απόψεις διίστανται, πολλοί τα είχαν με Νεον (όπως και εγώ) χωρίς κανένα πρόβλημα και σε άλλους δεν άφησαν λέπι ή με καρδινάλιους ή ροδόστομους. Το να βάλεις κάποιο μικρό ψάρι μαζί τους είναι ρίσκο, μπορεί να πάνε όλα καλά ή να γίνουν μεζές. Συνηθίζεται να βάζουν τα μικρά πρώτα και μετά τα σκαλάρια αλλά κάποια στιγμή θα χρειαστεί να προσθέσεις κάποια μικρά και τότε το μέλλον τους είναι αβέβαιο, και μη ξεχνάς πως τα σκαλάρια ζουν 7+ χρόνια ενώ τα μικρά σε 2-3 χρόνια θα φύγουν από γηρατειά και τότε θα χρειαστεί να προσθέσεις. Τα SAE σίγουρα δεν θα στα πειράξουν γιατί είναι μεγαλόσωμα ή και τα Buenos Aires μεγαλόσωμα και αυτά, σε εμένα βέβαια πιο πολύ έπεφτε άγριο κυνηγητό με τα Buenos γιατί τα σκαλάρια ίσως να τα θεωρούσαν τους μοναδικούς εχθρούς τους λόγω μεγέθους . Γενικότερα τα Σκαλάρια είναι παράξενα ψάρια και αν τους τη δώσει θα σου κάνουν το ενυδρείο αρένα και όλα τα ψάρια θα είναι σε θέσεις μάχης αλλά είναι και επιβλητικά ψάρια και όταν μάθουν το χώρο και το περιβάλλον μπορεί να τρώνε από το χέρι σου.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01518 seconds with 11 queries