Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 16-04-10, 15:31
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Λοιπόν απότι διάβασα εδώ και σε άλλα φόρουμ -καθότι είχα την ίδια απορία και το ψάχνω κι εγώ μιας και ξεκινάω το 2ο ενυδρείο μου αυτές τις μέρες -,θα σας πω τι συμπέρασμα έβγαλα από κόσμο που δοκίμασε και τα δύο:

α)Σαφέστατα το έτοιμο μπόλι κάνει καλύτερη δουλειά από το μπουκαλάκια.Έχει γρηγορότερη εφαρμογή και σίγουρη.
Όμως έχει μεγάλη σημασία από που και τι παίρνεις.

Πχ εάν σκοπεύει κάποιος να φτιάξει ενυδρείο πολλών λίτρων και μεγάλης ιχθυοφόρτωσης, εάν πάρει μπόλι και υλικά από μικρό ενυδρείο μικρής ιχθυοφόρτωσης τα βακτήρια είναι λίγα σε αριθμό.
Δηλαδή εάν κάνει εισαγωγή ψαριών τα οποία βαραίνουν πολύ το ενυδρείο(πχ 2 χρυσόψαρα) ή είναι πολλά στον αριθμό,και έχει πάρει βιολογικό υλικό από μια μονομαχιέρα,τα βακτήρια δεν θα επαρκούν στην αρχή και θα έχει πρόβλημα σίγουρα,μέχρι και θανάτους.Επίσης εάν έχει φυτά στο άστρωτο ενυδρείο,θα του απορροφούν αμμωνία και τα βαλτήρια θα κρατιούνται οριακά.

β)Τα έτοιμα μη ληγμένα βακτήρια του εμπορίου κάνουν καλή δουλειά όταν προκύψουν απρόσμενα προβλήματα σε μετρήσεις.
Πχ σε συγγενικό μου πρόσωπο σε ενυδρείο νάνο,παρότι είχε τέλειες μετρήσεις πέθανε ψαρι το οποίο δεν εντόπισε άμεσα,το νεκρό ψάρι έβγαλε αμμωνία και του τίναξε την συνολική αμμωνία στα ύψη.

Χρησιμοποιώντας βακτήρια εμπορίου, η αμμωνία έπεσε ΑΜΕΣΑ σε μεγάλο ποσοστό -δεν μηδενίστηκε,απλά έπεσε οπότε υποθέτω ότι δεσμεύτηκε- και προφανώς έδωσε και χρόνο στα ωφέλιμα βακτήρια του ενυδρείου να αντιδράσουν και να πολλαπλασιαστούν τις επόμενες μέρες.

Άρα ίσως αυτό που αναφέρθηκε προηγουμένως να είναι σωστό και μία καλύτερη χρήση των έτοιμων βακτηρίων-ωφέλιμων η μη- να είναι όχι το στρώσιμο αλλά η γρήγορη αντιμετώππιση όταν δεν μπορούμε να βρούμε γρήγορα επαρκές έτοιμο μπόλι.

Η άποψη και το συμπέρασμα μου βγήκε από διάβασμα και όχι τόσο από προσωπική εμπειρία οπότε μπορεί να κάνω και λάθος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01595 seconds with 11 queries