Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 26-01-13, 08:27
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Στο δια ταύτα: έκανα 50% αλλαγή νερού εχθές βράδυ, πρόσθεσα API Stress Zyme για όλα τα λίτρα (αυτές τις μέρες θα κάνω συχνές αλλαγές 40-50% μέχρι να πέσουν τα νιτρώδη και τα νιτρικά - να προσθέτω σε κάθε αλλαγή Streess Zyme για όλα τα λίτρα ή μόνο για τα λίτρα που αντικαθιστώ?), έβαλα Prime σε δόση θεραπείας για όλα τα λίτρα (από εδώ και πέρα αυτές τις μέρες να βάζω Prime για όλα τα λίτρα ή μόνο για τα λίτρα που αντικαθιστώ), πρόσθεσα μία αερόπετρα την οποία λειτουργώ το βράδυ. Σήμερα τα ψάρια είναι κινητικότατα και χαρούμενα. Θα μετρήσω μέσα στη μέρα ξανά και σήμερα θα μετρήσω και το νερό της βρύσης για να έχω μια εικόνα και του τι ακριβώς νερό βάζω στο ενυδρείο μου μπας και δε φταίω για όλα εγώ.

Αναφορικά με το φίλτρο: μόλις τώρα κατάλαβα ότι το φίλτρο μου ως σφουγγαρένιο δεν μπορεί να αναπτύξει βιολογία στους επιθυμητούς χρόνους ή και καθόλου αφού θα πρέπει συχνά πυκνά να ξεπλένεται σε νερό ενυδρείου όταν πέφτει η ροή του. Συμπέρασμα σφουγγαρένια φίλτρα και στρωμένα ενυδρεία δεν πηγαίνουν μαζί (τότε γιατί τα πουλούν οι εταιρείες δεν μπορώ να καταλάβω!). Λύση α) μόντα στο συγκεκριμένο φίλτρο μια και έχει καλό κυκλοφοριτή (aquael fan 1 plus - 340λ/ω) και μπόλι το βιολογικό υλικό από στρωμένο ενυδρείο. Δεν έχω ιδέα πώς να μοντάρω αυτό το φίλτρο - θα το ψάξω μήπως βρω κάτι στο νετ. β) αγορά καινούργου φίλτρου ικανό να συγκρατήσει αξιόλογη βιολογία. Παιδιά αυτό το ενυδρειάκι των 80ε μαζί με τα παρελκόμενα και τα λάθη μου + τεστ κλπ πρέπει να μου έχει κοστίσει 250ε. Δεν με παίρνει να πάω και να αγοράσω κανένα γαιδούρι εξωτερικό στο μέγεθος του μισού μου ενυδρείου (θα με χωρίσει η γυναίκα μου στο τέλος). Υπάρχει καμία συμμαζεμένη εσωτερική λύση που να παίρνει βιολογικό υλικό ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ να κάνει τη γυάλα μου ενυδρείο??? Παρακαλώ στις γνώσεις και τις προτάσεις σας.

Όσον αφορά τα χρυσόψαρα, κατάλαβα ότι είναι λάθος και τον κανόνα του 1 ψάρι για 40-50 λτ, αλλά αυτή είναι η κατάσταση σήμερα. Σίγουρα θα τα μετακομίσω πριν γίνουν γαιδούρια. Το ένα άλλωστε από αυτά είναι κανιβαλισμένο ήδη γιατί ζούσε σε γυάλα 1,5 χρόνο άρα σήμερα είναι σίγουρα καλύτερα στο 45λτ απ'ότι αν συνέχιζε να ζει στο κλουβί του (αυτό λογικά έχει ήδη υποστεί νανισμό), το άλλο από τον πετσοπα που το πήρα είμαι επίσης σίγουρος ότι τελικά ζει σε καλύτερο σπίτι αφού ο τύπος είναι υπέρμαχος του χρυσόψαρο είναι - 2 ευρώ κάνει αν πεθάνει έλα πάρε ένα άλλο. Άρα και αυτό σε κανέναν άμαθο ή κανένα παιδάκι θα το πουλούσε γιατί δε νομίζω να έχει σοβαρούς πελάτες (κλασσικό πετσοπ γειτονιάς που τα πουλάει όλα και σε καλές τιμές και έχει και 10 χρυσόψαρα). Το θέμα είναι να βρούμε λύση σας παρακαλώ να κάνουμε αυτή τη γυάλα ενυδρείο το συντομότερο. Όποιος έχει διάθεση να βοηθήσει και έχει ιδέες με βάση τα παραπάνω (45λτ - 2 χρυσόψαρα) έστω και αν δεν είναι οι ιδανικές συνθήκες θα χαρώ να τον ακούσω γνωρίζοντας ότι δεν είναι και το απόλυτα ορθό!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01717 seconds with 11 queries