Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-04-11, 14:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή Victoria, οταν σε προλαβαινουν οι καταστασεις..

καιρος να τρεξει ενα θεμα και σε αυτη την κατηγορια...
δεν ειχα σκοπο να δειξω η να αναφερω κατι μεχρι να εχω ετοιμο το δικο τους ενυδρειο οπου και θα εκανα παρουσιαση...αλλα οι εξελιξεις με προλαβαν.
τυχαια θα μπορουσα να πω επεσαν τα ψαρια αυτα στην αντιληψη μου....προκειται για τις Βικτωριανες (απο την ιδια τη λιμνη Βικτωρια και οχι τις λιμνες δορυφορους της ) haplochromis sp.44 thickskin. φωτο απο αντιπροσωπο του ειδους εχω στην υπογραφη μου.
για να μη τις χασω τις πηρα αμεσως και τις εβαλα μαζι με τα μαλαουι. σαν παραμετροι νερου ειναι πιο κοντα η Βικτωρια με τη Μαλαουι παρα με την Τανγκανικα.τα περισσοτερα mbuna τα εχω ηδη δωσει μιας και τα τροφεους εχουν πολλαπλασιαστει πολυ και θα πρεπει να αναβαθμιστουν σε λιτρα. ετσι προοριζεται να αδειασει ενα 450αρι για τα haps αυτες τις μερες.
σημερα ομως μια απο αυτες αρνηθηκε να φαει....η χαρα μου μεγαλη αφου μιας και τα ψαρια αυτα ευχαριστως τρωνε το ιδιο σου το δαχτυλο αρνηση τροφης σε υγιες ψαρι σημαινει "μπουκωμα". και αυτο συνεβη.
και η χαρα διπλη για την ακριβεια γιατι εκτος απο τον κυριαρχο αρσενικο και ενα που φαινοταν θηλυκο...τα αλλα 2 εμοιαζαν με εφηβα αρσενικα που δε παιρνουν χρωμα λογω της "υποτελειας" τους. καυγαδιζαν συχνα κι ετσι υπεθετα οτι ηταν αρσενικα. ειναι ομως ενα απο αυτα που πιστευα για αρσενικα που μπουκωθηκε. οποτε προφανως εχουν βγει χαρεμι 1 αρσ και 3 θηλ. μαλλον αναπτυσσονται καυγαδακια και αναμεσα στα θηλυκα στο ειδος αυτο.
κι επειδη η φωτογραφικη μου εχει χαλασει σας παραθετω 2 βιντεο (πολυ κακης ποιοτητας ομολογουμενως) για να μοιραστω τη χαρα μου .

στο πρωτο ειναι το μπουκωμενο θηλυκο και στο τελος φαινεται και ο αρσενικος.



στο 2ο....φαινεται ο αρσενικος και ενα αλλο θηλυκο...



ελπιζω να μπορεσω να τις αναπαραγω και να τις διαδωσω.....
στοχος μου βεβαια τωρα ειναι η αποκτηση και αλλων ειδων απο τη λιμνη αυτη.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 15-04-11 στις 17:15
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01671 seconds with 11 queries