Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 10-09-18, 14:42
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά η αλήθεια ειναι οτι έχω μπερδευτεί λίγο , δεν υπάρχει λογος για παρεξηγησεις ολοι μπορουν να γράψουν εξάλλου στο τέλος μπορεί να σκέφτώ και να κάνω κατι διαφορετικό από αυτά που μου προτείνετε ειναι θεμα χώρου . Λοιπον εαν γίνει μέσα θα γινει 1,60*1,60*1,60 κάπου 5000 λίτρα βγαίνει . Μεταξύ μας μας παιρνει και για πολύ μεγαλύτερη λίμνη αλλά οι γονεις μου γκρινιάζουν οποτε θα μείνουμε εδώ :P . Το θέμα ειναι ότι θα ήθελα να αποφύγω το τσιμέντο αλλά να μην σκάσει και πουθενα το αυτο το μαυρο που βάζουν λαινερ σαν βυνιλιο μου μοιαζει . Πρεπει να βαλω δυο στρώσεις απο αυτό ? Χωρίς κατι αλλο απο κάτω ? Πρεπει να ρίξω άμμο χαμήλα στο πάτο όταν τελιώσουμε το σκάψιμο ? Θα πάει σχεδόν μέχρι τέρμα στον φράχτη ίσως βγει το ένα δέντρο μπορεί και όχι .

http://prntscr.com/ksoy4i

http://prntscr.com/ksoycs


Η δευτερή εκδοχή ειναι για μεγαλύτερη με καλούπι λίμνη αλλά θα πρέπει να σκαφτεί ένα μέρος ανισόπεδο για να μπει μεσα . Δεν ξέρω εάν μπορώ να το κάνω μαλλον προς την πρώτη λύση τεινω απλώς πείτε μου για το λαινερ .

Με λίγα λόγια :

ΒΗΜΑΤΑ :

1. Σκάβουμε στις επιθυμητές διαστάσεις
2. Βάζουμε λαινερ ( αυτο το μαυρο πράγμα τελοπάντων ) να εφαρμόσει καλά παντού
3. Γεμίζουμε νερό και είμαστε ασφαλής ?
4. Βάζουμε το φίλτρο λίμνης - div φιλτρο - aquaponic ή οτι δήποτε τελοπαντων .

Θα με βοηθησετε εαν μου πειτε τα βηματα σε αυτη τη μορφη 1,2,3,4 γιατι έχω λιγο πελαγώσει . Αυριο θα έχω καταλήξει ποια απο τις δυο λιμνες θα κανω τελικα για να αρχισουμε γιατι μας προλαβαινει ο χειμωνας μου φαινεται .
Ελα Νικολετα
1 σκάβεις
2 βλεπεις διαστασεις για το liner
3 βαζεις προστατευτικό φλισακι
4 στρωνεις το liner
5 γεμιζεις νερο και στρωνεις ταυτοχρονα
Οπ οιοδήποτε liner πανω απο 1 mm ειναι safe αλλα αν δεν σκαψεις liner δςν μπορεις να παρεις εκτός και αν ξέρεις διαστασεις απο πριν.
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01626 seconds with 11 queries