Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 21-09-10, 23:40
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ισχυει αυτο που ακουσα οτι οι καρχαριες προσαρμοζονται στο μεγεθος του ενυδρειου που ζουνε;
Όπως είπς και ο bokostas, αυτό που ονομάζεις "προσαρμοζονται στο μεγεθος του ενυδρειου που ζουνε" είναι νανισμός. Ο όρος δεν ακούγεται τόσο καλά και για το λόγο αυτό δεν τον χρησημοποιούν στα πετ σοπ που πουλάνε ψάρια που λόγο του μεγέθους τους θέλουν μεγάλα ενυδρεία ή είναι εντελώς ακατάλληλα για ενυδρεία.

Ψάρια που θα υποφέρουν από νανισμό αν δεν τους δωθούν ενυδρεία κατάλληλου μεγέθου είναι τα χρυσόψαρα, τα clown loach και οι δίσκοι. Αντίθετα οσκαρ, πλέκο, ασημένια δολάρια αλλά και τα silver sharks που αναφέρεις συνεχίζουν να αναπτύσονται ανεξάρτητα από το μέγεθος του ενυδρείου που τα "φιλοξενει".

Δε μπορώ να πω ποιά από τις δύο κατηγορίες ψαριών περνούν καλύτερα σε ακατάλληλα μικρά ενυδρεία...

Να προσθέσω επίσης ότι δεν έχει αποδειχτεί επιστημονικά (από ότι έχω διαβάσει τουλάχιστον στο νετ) αν προκαλούνται μόνιμες βλάβες από το νανισμό. Το σίγουρο όμως είναι πως είναι περισσότερο επιρεπή σε ασθένειες, καθώς ο περιορισμένος χώρος που τους δίνουμε (σε σχέση με το μέγεθος τους) προκαλεί περισσότερο στρες και κακές συνθήκες νερού.

Πάντα φιλικά
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02126 seconds with 11 queries