Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 05-02-09, 15:14
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θα κερδίσεις με αυτόν τον τρόπο..

Στο link που έδωσες, πρώτα απ'όλα, το κλείσιμο της ενδιάμεσης εξόδου θα μειώσει τη ροή.. Αυτή την περίοδο έχω τύρφη στο φίλτρο, και έχω μειωμένη ροή σε σχέση με παλιότερα, και είναι εμφανές το ότι το μηχανικό φιλτράρισμα δεν είναι επαρκές....
To σκεπτικό της μετατροπής είναι να αναγκάσει όλο το νερό να περνάει από καλύτερο βιολογικό υλικό σε σχέση με τα σφουγγάρια. Εγώ σκεφτόμουν να βάλω 2-3 lt siporax το οποίο κάνει και μηχανικό φιλτράρισμα και δεν περιορίζει (νομίζω) πολύ την ροή.
Να πω επίσης ότι στο ενυδρείο θα μπει και ένα εξωτερικό EHEIM 2073 1050 lt/h οπότε η συνολική ροή θα είναι 1650 lt/h.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεύτερον, τοποθετώντας το σφουγγάρι όπως το έχει ο τύπος εκεί, μειώνεις την είσοδο από τις πάνω γρίλλιες.. Η είσοδος αυτή είναι σημαντικό πλεονέκτημα του φίλτρου της Juwel, καθώς σου καθαρίζει την επιφάνεια, και αποφεύγεις την εμφάνιση φιλμ, κ.τ.λ.
Αυτό δεν το ήξερα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που θα ήθελα εγώ να πειράξω στο δικό μου, είναι να βάλω κάποιο δυνατότερο κυκλοφορητή, γιατί με τη μειωμένη ροή από την τύρφη, δεν πολυτραβάει αυτός.. Ή, να βρω κάποιο διαφορετικό τρόπο να χρησιμοποιώ την τύρφη.. Μία καλή λογική θα ήταν να τη βάλω στο κάτω μισό του φίλτρου (μετά την ενδιάμεση έξοδο).. Αλλά τότε θα ήταν πολύ δύσκολη η αντικατάστασή της.. Δεν ξέρω, το σκέφτομαι ακόμα..

Επίσης, είχε προτείνει μία σχετική πατέντα ο vasilakis:
Λέει λοιπόν, ότι στο δικό του άνοιξε επιπλέον τρύπες στο κάτω μέρος του φίλτρου.. Και ότι έκλεισε την πάνω είσοδο.. Και έβγαλε το χώρισμα τελείως, και σου μένει λοιπόν όλος αυτός ο χώρος για υλικά.. Με τη ροή να γίνεται από κάτω προς τα πάνω.. Ο θερμοστάτης έφυγε και πήγε δίπλα.. Ενώ, αντικατέστησε, λέει, και τον κυκλοφορητή με κάποιον δυνατότερο..
Του vasilakis φαίνεται πολύ ωραία πατέντα αλλά μόλις παρέλαβα το 2073 το οποίο έχει πολλά υλικά και τελικά μου φαίνεται ότι δεν αξίζει τον κόπο να το πειράξω. Απλά θα αντικαταστήσω το cirax και 1-2 σφουγγάρια με siporax όπως προτείνετε
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01598 seconds with 11 queries