Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 14-02-16, 04:51
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστω

Καλημέρα,

Θα κάνω ένα update στα παραπάνω καθώς εδώ και μερικές μέρες έχω εξωτερικό φίλτρο, ένα φλούβαλ 206. Τούμπανο πράγματι και αν και του φοράω καλσόν :P λόγω γέννας πάλι ανταποκρίνεται καλά.

Η θολούρα μου όμως δεν λέει να φύγει και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι παίζει.
Το ενυδρείο γέμισε πριν 1 μήνα και 7 μέρες. Από την 5η ημέρα είχα αυτή τη θολόυρα.

Και τώρα σκέφτομαι..

Αμμωνία δεν έχω και ποτέ δεν είχα.

Να είναι αιωρούμενη άλγη; Η μόνη άλγη που έχω είναι καφέ διατομική λόγω του ότι είναι νέο το ενυδρείο. Αιωρείται και αυτή;

Να έχω αυξημένα οργανικά ειδικά τώρα που ταίζω και τα μικρά; Να το δεχτώ αλλά θολούρα είχα από την 5η μέρα.

Να είναι η άμμος μου η λευκή που είναι ψιλόκοκκη λίγο πουδρέξ; Και πάλι μου φαίνεται δύσκολο γιατί η θολούρα είναι καθολική και όσο ψιλόκοκη και να ναι η άμμος θα κάτσει δεν θα την γυρνάει γύρω γύρω.


Πραγματικά είναι μέρες τώρα που ψάχνομαι να κάνω κρύσταλο το νερό και δεν μπορώ.

Δεν θέλω να πάω σε υγρά στυλ clarity αν και στο τέλος θα καταφύγω εκεί γιατί μου την έχει λίγο βαρέσει.

Αν βρω όμώς την πηγή , θα το λύσω με φυσικό τρόπο.
Αν ξέρετε κάτι ή έχετε ιδέες να μου πείτε τι μπορεί να είναι και τρόπους καταπολέμησης παρακαλώ μοιραστείτε τις μαζί μου.

Μπορεί να ναι και bakterial bloom για να σας προλάβω ναι. Και θέλω να διευκρινίσω πως η θολούρα είναι καραμπινάτη κοιτώντας από το πλαϊνό τζάμι. Από μπροστά τα πράγματα είναι καλύτερα.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01542 seconds with 11 queries