Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 27-04-13, 18:00
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Δημήτρη καλησπέρα,

Σε βλέπω και αγχώνεσαι με τις λάμπες ενώ δεν υπάρχει λόγος.

Αυτές που έχεις είναι μια χαρά για το ενυδρείο σου. Βγάζουν "ψυχρό" φώς που είναι το πολύ λευκό, σχεδόν μπλεδίζει λόγω της υψηλής θερμοκρασίας >10000Κ και σου επιστρέφει πλούσια χρώματα και από τα ψάρια και από τον διάκοσμο. Μάλιστα η coral είναι και λίγο πιο εξειδικευμένη και βοηθάει την ανάπτυξη των κοραλλιών στα φάσματα του φωτός που χρειάζονται.

Τώρα αν θέλεις να βοηθήσεις λίγο τα πράσινα φυτά σου, τότε καλύτερη λύση είναι μία Grolux της εταιρείας SYLVANIA όπως ανέφερε και ο platy, που μπορείς να βρεις σχεδόν σε όλα τα καταστήματα με ηλεκτρολογικό υλικό. Φρόντισε μόνο να έχει το ίδιο μήκος για να ταιριάζει στα υπάρχοντα ντουί (λυχνιολαβές) και να μην χρειάζεσαι μαστορέματα. Αν δεν βρίσκεις, στείλε μου πμ.

Με τα lumens μην ασχολείσαι, δεν θα σε βοηθήσουν σε τίποτα και είναι και λίγο μπέρδεμα γιατί αυτά που σε ενδιαφέρουν είναι τα lux δηλ η ποσότητα του φωτός που φτάνει στα φυτά σου, και αυτά αλλάζουν ραγδαία ανάλογα με την απόσταση της φωτεινής πηγής, αν έχεις ανακλαστήρες κλπ κλπ.
Αν ψάξεις στο forum θα βρεις πάμπολλες συζητήσεις επάνω στο θέμα.

Τέλος, όσον αφορά το "πόσο", ένας γενικός κανόνας (αλλά πολύ γενικός) και με μέτρια φύτευση, είναι κατ' ελάχιστο 0,5W/Lt δηλαδή μισό watt φωτεινής ισχύος ανά λίτρο νερού στο ενυδρείο. Εσύ με τα 200 λίτρα χρειάζεσαι περίπου συνολικά 100W. Με τις 3 των 30W νομίζω είσαι πολύ καλά. Αν "ανέβεις" σε watt θα χρειαστείς και προσθήκη διοξειδίου οπότε μετά ξεφεύγεις από το απλό φυτεμένο και πας στο πλήρως υποστηριζόμενο φυτεμένο. Δεν ξέρω αν αυτό είναι το ζητούμενο.

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να βοήθησα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01585 seconds with 11 queries