Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 26-05-10, 06:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμεις εδω στο φορουμ ειμαστε πιστευω λιγο (εως πολυ) υπερβολικοι σχετικα με τις χωρητικοτητες που εχουν τα δοχεια για να μπορεσουν να δεχθουν ψαρια, μια και εχουμε πρωτη αρχη τη σωστη και απροσκοπτη διαβιωση τους, ωστε να ειναι υγιή και αστρεσσαριστα και να τα απολαμβανουμε με τον καλυτερο τροπο.
Ειδικα για κουνουποψαρα εχω δει να επιβιωνουν σε ενα εκατοστο νερο, σε βαλτο που το καλοκαιρι δημιουργει νησιδες χωματος με χωρο πολυ λιγο εστω και να κουνηθουν. Εγω εχω 4-5 σε μια γλαστρα με υδροβια και δεν εχουν κανενα προβλημα (τωρα το καλοκαιρι).
Το προβλημα θα το εχεις το χειμωνα αν πιασει παγωνια οποτε και δε θα παγωσει μονο η επιφανεια, αφηνοντας χωρο για αυτα απο κατω, αλλα μαλλον θα γινει ολο το νερο ενα τεραστιο παγακι...
Aγαπητέ φίλε, το θέμα μας εδώ δεν είναι αν τα gambusia affinis μπορούν να αντέξουν σε μικρότερες λιμνούλες ή όχι. Η debbie έχει αναφέρει ότι η λίμνη προορίζεται για το εξοχικό της. 600 λίτρα λίμνη με αρκετά μεγάλο ρυάκι είναι δεδομένο ότι δεν θα επισκέπτεται καθημερινά τη λίμνη της, έτσι θα ήταν καλό να κάνει κάτι άλλο που θα αντέξει περισσότερο. Άλλο η γλαστρόλιμνη και άλλο η λίμνη με αρκετή διατάραξη και κυκλοφορία του νερού. Η όλη διαδικασία επισπεύδει την διαδικασία εξάτμισης, είτε το θέλουμε είτε όχι. Είναι θέμα μερικών ημερών να χάσει εντελώς το νερό η λίμνη με όλες αυτές τις συνέπειες που έχω αναφέρει στην αρχή.

Είναι γεγονός ότι τα gambusia affinis μπορούν να ζήσουν και να ευδοκινήσουν σε πολύ μικρότερα κυκλώματα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01436 seconds with 11 queries