Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 29-12-16, 22:14
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή Neolamprologus Brichardi Species Tank

Έπειτα από κάποιο διάστημα απουσίας επιστρέφω στα γνωστά λημέρια με την αγαπημένη μου κιχλίδα - Νeolamprologus Βrichardi. Η συγκεκριμένη κιλίδα βρίσκεται εύκολα - σε σχέση με άλλες, αλλά δεν έτυχε να την φιλοξενήσω στο παρελθόν.
Τα ψάρια είναι αναπαραγωγή του φίλου μου Ηρακλή, τον οποίο θα ήθελα να τον ευχαριστήσω πάρα πολύ και πάλι.
Παρόλο που τα ταλαιπώρησα αρκετά αλλάζοντάς τους συνεχώς ενυδρεία, λόγω μικρού μήκους ή επειδή δεν μου έβγαινε το aquascape όπως ακριβώς ήθελα, νομίζω ότι πλέον κατέληξα και ότι επιτέλους βρήκαν το σπίτι που τους ταιριάζει.
Προφανώς το "σπίτι" αυτό δεν θα είναι μόνιμο, αφού έχω ήδη αποφασίσει το τελικό τους σπίτι να είναι 1,5άρι (σε μήκος).

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100 Χ 30 X 40
Όγκος: 120lt
Κατηγορία: Βιοτοπικό Tanganyika
Φυτά: -
Ψάρια / Άλλα είδη: 6 Χ Neolamprologus Brichardi
Διακοσμητικά υλικά: Λευκή χαλαζιακή άμμος, πέτρες
Φόντο: Σκούρο πράσινο χαρτόνι
Φωτισμός: 18 watt
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες
Φιλτράρισμα: 2 Χ εσωτερικά sun sun/ ονομαστική ροή 1000lt/h το καθένα
Θερμοστάτης: 2 Χ eheim jagger 75 watt ο καθένας
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 7.80
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Αλλαγές νερού: 30% κάθε Κυριακή
Θερμοκρασία: 26C


Φωτογραφίες



















Προσωπικά με κιχλίδες Αφρικής ασχολιόμουν πάντα και θα συνεχίσω με την ίδια λογική γιατί αυτές οι συμπεριφορές είναι που με μάγευαν και με μαγεύουν, για αυτό και δεν τις άλλαξα, ούτε θα τις αλλάξω.
Είναι απίστευτο από πόσο μικρή ηλικία ένα ψάρι αποκτά κυριαρχικές τάσεις, "φλερτάρει" κλπ όταν του δίνεις τα λίτρα που του αξίζει!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01922 seconds with 11 queries