Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 22-12-11, 23:46
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

η συντήρηση είναι μικρή, ειδικα τωρα που ψάχνομαι για leds στις λάμπες
Γενικά έπεσε μελέτη πριν αρχίσει...
1) Το ενυδρειο βρίσκεται στο ισόγειο μεζονέτας, το καλοκαίρι δεν ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία. Το χειμώνα υπάρχει μεγάλο καλοριφερ κοντά οποτε δεν πέφτει ευκολα η θερμοκρασία. 700 λίτρα νερού έχουν μεγάλη θερμική χωρητικότητα οποτε απο μόνο του δεν μεταβάλλει ευκολα την θερμοκρασία (σε μεγάλη ζέστη τον Σεπτεμβριο είδα 0,5 βαθμό διαφορά). Άλλωστε η πλάτη απο φελιζόλ μονώνει μεγάλο μέρος του τζαμιού οπότε περιορίζονται οι απώλειες.
2) Τα υλικά που χρησιμοποιήσα εκτος την πλατη έχουν χαμηλό κόστος, ηφαιστειακή πέτρα 40 κιλά με κόστος 0,6ε το κιλο, 20 κιλά άμμο απο παραλία και αυτό ηταν όλο.
3) εχω 3 διαφορετικές τροφές που δινω, ταίζω 2 φορές την μέρα και ακόμα δεν εχουν κατέβει ουτε 1/4 κάτω....

το κόστος ήταν περιπου 30ε οι πέτρες, 120ε οι πλάτες, 40 η αντλία του εσωτερικού, 150 το εξωτερικό και 300 το ενυδρειο. Αν εξαιρέσουμε το κόστος του εξοπλισμού που, ο καθένας παίρνει οτι επιλέξει (εγω πήγα σε μεταχειρισμένο), τοτε τα υπόλοιπα γίνονται με πολύ χαμηλό κόστος!Δεν αγορασα πέτρες ή υπόστρωμα απο πετ σοπ, ενώ τα φυτά δεν εχουν απαιτήσεις σε φως-υποστρωμα-λίπασμα

αντε με 2 λάμπες,τον eliwell, μπαλαντέζες, πολυπριζο και τα ψάρια να μου έπιασε συνολικά 750€.

οι πλάτες είναι οντως 3 κομμάτια, 2 rock και ενα root, δυστυχως έχουν διαφορά στο χρώμα αλλά η άλγη θα κάνει το θαύμα της....

οσο για το οσκαρ το σκεφτηκα, αλλο όμως 2 όσκαρ, αλλο 20-30 malawi και γέννες....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01500 seconds with 11 queries