Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-04-16, 15:53
Koukourokas Ο χρήστης Koukourokas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-04-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Παγκάσιους 25cm 9 χρονών

Καλησπέρα σε όλους,

πριν από 9 χρόνια μου έκαναν δώρο έναν παγκάσιο για το ενυδρείο μου. Ο μπαγάσας αυτός αν και νεογέννητος τότε ήταν κούκλος οπότε τον φιλοξένησα μετά χαράς. Με τον Καραγκιόζη (έτσι τον λέω) έχουμε πράσει πολλά μαζί, 3 μετακομίσεις σπιτιού, καύσωνες, πείνες κτλ με ότι αυτό συνεπάγεται. Η ουσία είναι ότι μετά από έναν μεγάλο καύσωνα που πέρασα το 2009 επέζησε μόνο ο καραγκιόζης Κι ένας Pterygoplichthys gibbiceps ο οποίος είναι 7 χρονών και έχει φτάσει 15 cm και μολύνει το νερό περισσότερο από όσο το καθαρίζει (αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Τα νιτρικά μου, η σκληρότητα και το Ph είναι σε εξαιρετικά επίπεδα, και τα ψάρια είναι υγιέστατα. Το ταξίδι με τον παγκάσιο πέρασε από πολλά κύματα. Κάποτε είχα ένα πανέμορφο φυτεμένο ενυδρείο, εδώ και 5 χρόνια δεν έχω μέσα ούτε χαμομήλι. Αιτία ο φίλος μου που καθότι ψάρι μεγαλούτσικο, κουνούσε την ουρά και δεν έμενα τίποτα όρθιο. Κατέληξα λοιπόν εδώ και 5 χρόνια να έχω ένα ενυδρείο άδειο από φυτά και μέσα μόνο με δύο ψάρια. Να σημειώσω εδώ πως το ενυδρείο μου είναι 130 λίτρα και προφανώς ανεπαρκές και για τα δύο ψάρια που έχω. Θα ήθελα να παρακαλέσω να μην ακουστούν φράσεις τύπου "ρε μεγάλε το ψάρι γίνεται 2 μέτρα, γιατί δεν το έδωσες πίσω κτλ", όπως είπα ήταν δώρο, και όταν άρχισε να μεγαλώνει είχε φτάσει 6 χρονών και μετά από 6 χρόνια, ένα ψάρι είναι δύκολο να το αποχωριστείς. Αυτά τα 9 χρόνια έχω διαβάσει τα πάντα για τους παγκάσιους και έχω παρατηρήσει τα πάντα γύρω από την συμπεριφορά τους. Δεν είναι όλα αλήθεια όσα λέγονται. Ο δικός μου δεν έχει πειράξει ποτέ του ούτε θηλυκιά ψαρίσια ουρά κατά πολύ μικρότερων από αυτόν ψαριών (αυτόν τον μήνα μένει με 4 Crossocheilus siamensis χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα). Είναι αρκετά ανθεκτικός σε οποιαδήποτε ποιότητα νερού του έχω προσφέρει αυτά τα χρόνια, έχει πηδήξει από το ενυδρείο 3 φορές (την ώρα που το καθάριζα) και επέζησε, εχώ αλλάξει 3 φορές απόχη γιατί συνεχώς μεγάλωνε και δεν μπορούσα να τον πιάσω, και τώρα μπορώ να τον πιάσω μόνο με το σουρωτήρι από τα μακαρόνια. Είναι δυνατός και γρήγορος κολυμβητής (αν τρομάξει) και έχει ματώσει την μύτη του αρκετές φορές στο παρελθόν γιατί ο χώρος που του προσφέρω είναι μικρός. Κι εδώ έρχεται το δια ταύτα. Αποφάσισα να τον δώσω σε κάπιον που μπορεί να του προσφέρει τα απαραίτητα λίτρα, τον απαραίτητο ζωτικό χώρο. Πιστεύω πως τα 1000-1500 λίτρα θα ήταν αρκετά μιας και τον έχω ζήσει και ξέρω πως κινείται. Αν κάποιος ενδιαφέρεται και είναι στην Αθήνα ας επικοινωνήσει μαζί μου με την προυπόθεση ότι θα μπορούσα να τον βλέπω καμιά φορά.

Σας ευχαριστώ,
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01777 seconds with 11 queries