Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 07-05-14, 22:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Γράψε τον τρόπο που έχεις τοποθετήσει τα υλικά στο φίλτρο, ανάλογα με την ροή του (από το πρώτο στην είσοδο...προς το τελευταίο στην έξοδο). Προφίλτρο έχεις;
Το ενυδρειακό βαμβάκι (ΔΕΝ χρησιμοποιούμε υαλοβάμβακα στο ενυδρείο για χάρη συντομίας το γράφω ''υαλοβάμβακα''....και θα το ξαναδεις γραμμένο από μενα ετσι) πυκνό Αυτό μήπως μου μειώσει τη ροή και μπουκώσει εύκολα και γρήγορα με οτι συνεπάγεται όμως; (που ΔΕΝ έχεις "ανοίξει") στο τελευταίο στάδιο... τα κρατάει. Το αλλάζεις κάθε 10-15 μέρες.-
Στο φίλτρο με ροή 1200lt/h έχω από είσοδο προς έξοδο ενα καλάθι με Σφουγγάρι - 2 καλάθια βιολογικό υλικό - ι καλάθι υαλοβάμβακα με purigen.
Στο Fluval 205 (680lt/h αν θυμάμαι καλά) έχω τα τέσσερα σφουγγάρια του, ενα καλάθι βιολογικό υλικο - 2 καλάθια υαλοβαμβακα με purigen.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ και πάρα πολύ καιρό στο ενυδρείο μου (Αφρικάνικο 340 lt) έχω πάρα πολλά αιρούμενα σωματίδια. Αν και έχω δοκιμάσει τα πάντα, δεν έχω καταφέρει να τα εξαφανίσω και αρχίζει να μου τη δίνει πραγματικά στα νεύρα. Μέχρι στιγμής λοιπόν τι έχω κάνει.....έχω από την αρχή ένα φίλτρο Jebao 1200lt/h με σφουγγάρι, μπόλικο βιολογικό υλικό και υαλοβάμβακα. Πρόσθεσα ένα ακόμα φίλτρο Fluval 205 στην απέναντι πλευρά με λίγο βιολογικό υλικό, τα σφουγγάρια του και φουλ ενυδρειακό βαμβάκι (το δουλεύω δηλαδή σα μηχανική φίλτρανση αποκλειστικά για το σκοπό αυτό). Δεν είδα καμία βελτίωση. Καθάρισα τα υλικά των φίλτρων και τα έθεσα πάλι σε λειτουργία, δε κατάφερα τίποτα. Πρόσθεσα στο μεγάλο φίλτρο Seachem Purigen, πάλι κάτι δεν έλλαξε. Εβαλα και στο Fluval Seachem Purigen, πάλι τα ίδια. Εδώ και αρκετές μέρες κάνω καθημερινές μικρές αλλαγές νερού χωρίς πάλι αποτέλεσμα. Τα νεύρα μου αρχίζουν να γίνονται κρόσια!
Κατά το χρόνο που έχωτα σωματίδια, ταυτόχρονα στο ενυδρείο μου έχει εμφανοστεί καφέ άλγη (οι πέτρες είναι φουλ αλλά και στην άμμο). Το ενυδρείο λειτουργεί από 15/12/2014.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει λίγο την κατάσταση με καμιά άλλη συμβουλή;
Είσαι σίγουρος... για να το λες!!!!!
Για μένα... ΔΕΝ υπάρχει "χάρην συντομίας"... είναι λάθος ορολογία... και είμαι εκτός.-
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01921 seconds with 11 queries