Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 21-06-17, 16:40
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

τους τελευταίους μήνες , μετά από αρκετό διάβασμα, τα ψάρια ήταν σε καλές συνθήκες και σε μια ρουτίνα και όλα έδειχναν μια χαρά. το μόνο που έπρεπε να αλλάξει ήταν το μέγεθος του ενυδρείου και αυτό ήταν πια έτοιμο να γίνει και ετοιμαζόμουν εχθές για να τα βάλω σήμερα στο καινούργιο ενυδρείο. μόνο που το ψαράκι μου δεν πρόλαβε να κολυμπήσει στα 400 λίτρα που το περίμεναν, αλλά θα πεθάνει σε ένα πλαστικό δοχείο των 40 λίτρων.
μου ξύπνησε αυτό το ψαράκι συναισθήματα όπως όταν είχε πεθάνει η σκύλα μου. είχα στεναχωρηθεί πολύ και από τότε δεν ξαναπήρα σκύλο. τα χρυσόψαρα όπως το νιώθω τώρα, δεν είναι όπως τα μικρά ψάρια σε κοπάδι. δένεσαι με το καθένα ξεχωριστά.
Η αλήθεια πάντως είναι ότι ενώ ποτέ δεν είχε ξαναδείξει τέτοια συμπτώματα, είχε ταλαιπωρηθεί πολύ στο παρελθόν. Αν ο πρότερος βίος του και οι κακές συνθήκες διαβίωσης, λειτουργούν σωρευτικά για τον οργανισμό του, τότε είναι μάλλον λογική αυτή η κατάληξη.
Το ψαράκι ήταν αγορασμένο από το παζάρι για την κόρη μου, από την θεία της. όταν πήγα μετά να δω τις συνθήκες που τα είχαν εκεί, απόρησα που ζούσαν σε τέτοιες συνθήκες. σίγουρα τους πέθαιναν αρκετά κάθε μέρα. Από αυτό το περιβάλλον, ήρθα στα χέρια μου, σε ένα κουβαδάκι τους ενός λίτρου, όπου μέχρι να μάθω τι έπρεπε να κάνω, πέρασε πολλά.
Αν δεν είναι αυτός ο λόγος που αρρώστησε, τότε δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να έφταιξε. το μόνο πράγμα που είχα κάνει την προηγούμενη μέρα πριν αρρωστήσει, ήταν που κλάδεψα την ludwigia repens για να βάλω και στο καινούργιο ενυδρείο από το φυτό, δεν νομίζω αυτό να επηρέασε σε κάτι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01420 seconds with 11 queries