Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 09-08-12, 01:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι κι αλλιως θα κανει 3 μηνες περιπου να στρωσει το βυθο και να δει γαριδες μεσα.
Οι τιμες αυτη την εποχη ειναι τοσο χαμηλες που μπορει να βρει ενα 30ρι με 25-30 ευρω, και αν ποιανουν και τα χερια του μπορει να το φτιαξει με τζαμια απο το leroy merlin που θα του παει για ενα 45ρι 12 ευρω + κατι (16 με τη σιλικονη) -πιο φθηνα κι απο πλεξιγκλας δηλαδη
Δεν λεω οτι οι γαριδες θελουν τα λιτρα που απαιτει ενα ψαρι, αλλα η λογικη λεει πως δε χρειαζεται ουτε τα ζωντανα να ταλαιπωρηθουν ουτε ο φροντιστης τους.
Γιατι να μην ξεκινησει με ενα ευρυχωρο και ανετο ενυδρειο και να πρεπει μετα απο λιγο καιρο να το αλλαξει? (+ το ρισκο)
Για την εξατμηση δεν εχω δοκιμασει βεβαια αλλα ισως εχεις δικιο οτι ειναι αναλογη των λιτρων, αλλα αν θελει να λειψει ενα σαββατοκυριακο του εγγυασαι οτι θα βρει τις γαριδες ζωντανες και νερο εκει μεσα? (δεν ρωταω με επιθετικο τροπο, αλλα προσωπικα δεν ειμαι σιγουρος)
Προσωπικα εχω βαλει διαφορετικα πραγματα ως δεικτες εμπειριας κι οχι το σε ποσο λιγα λιτρα μπορει καποιος να τα καταφερει, γιατι -το πιο απλο- αντε και θελει να λειψει 3 μερες, τι γινεται?
Εχεις δικιο.
Συζηταμε ομως για την περιπτωση που υπαρχει ηδη το ενυδρειο.
Αν ξεκιναγε χωρις καθολου εξοπλισμο και εγω θα του ελεγα για πανω απο 30 λιτρα.

Για 2 μερες απουσιας δεν θα εχει κανενα προβλημα.
Μπορει να αφησει να αυξηθει η θερμοκρασια στους 28 και να εχει ακομα λιγοτερη εξατμιση σε περιπτωση απουσιας.
(μιλαγα μονο για διημερο σε ρυθμιση ψυξης στους 25C)

Για το βυθο θα ελεγα σε ενα μηνα να τις βαλει, αν μπολιασει το φιλτρο, ριξει και λιγο στο βυθο, και βαλει και ετοιμο νερο. (θα εχει δροσισει κιολας μεχρι τοτε)
Εγω εχασα λιγες στο μικρο που ξεκινησα, γιατι μπολιασα και τις εβαλα επιτοπου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01575 seconds with 11 queries